Nowy sprzęt komputerowy działa bez zarzutów, otwiera wszystkie programy w trybie niemalże błyskawicznym. Niestety wraz z upływem czasu system zaczyna spowalniać, co staje się coraz bardziej uciążliwe. Poszczególne podzespoły urządzenia zużywają się, aplikacje uruchamiają się coraz dłużej, podobnie jest z ładowaniem się pilików. Bolączką użytkowników staje się coraz częstsze zawieszanie się laptopa. W takim przypadku najlepiej byłoby oczywiście wymienić go na nowszy model, ale zanim do tego dojdzie, warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów na jego przyspieszenie.

Wolno działający laptop? Są na to sposoby!

Jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji do zoptymalizowania systemu, czas najwyższy to zrobić. Im więcej plików ściągamy i instalujemy aplikacji, tym system operacyjny staje się bardziej zaśmiecony. Takie niepotrzebne pliki i wpisy są w stanie mocno wpłynąć na szybkość jego działania, więc pora zrobić z nimi porządek. W Sieci nie brakuje darmowych narzędzi do oczyszczania systemu typu aplikacja CCleaner. Kolejną kwestią jest przyjrzenie się temu, co dokładnie uruchamia się podczas startu systemu. Można to z łatwością sprawdzić za pomocą wyżej wymienionej aplikacji. Wiele programów i usług jest zbędnych, więc można je wyłączyć, co przełoży się na szybsze uruchamianie laptopa. Odinstalowanie nieużywanych programów także pomoże.

Po oczyszczeniu i zoptymalizowaniu systemu można przejść do dołożenia pamięci RAM. Powolne działanie laptopa może wynikać z wykorzystanej do maksimum dostępnej ilości pamięci operacyjnej. Zwykle możliwe jest dołożenie dodatkowych kości – na płycie głównej laptopa najczęściej znajdują się wolne banki pamięci. Jeśli nie, wystarczy wymontować dotychczasowe moduły i na ich miejsce zainstalować nową pamięć, a najlepiej cały zestaw na zapas. Powolne urządzenie może na nowo odzyskać swoją świetność, jeśli wymieni się dysk HDD na SSD. Te drugie gwarantują po prostu dużo wyższą wydajność, czyli szybsze działanie systemu i ładowania programów.

Co jeszcze może pomóc?

Przyczyną powolnego działania laptopa może być mało wydajny układ chłodzenia, który z czasem zaczyna szwankować. Można zacząć od wyczyszczenia go lub zdecydować się na wymienienie go na nowy. Przegrzewanie się podzespołów skutkuje zawieszaniem się systemu, dlatego warto zadbać o tę kwestię. Ważna jest też regularna konserwacja układu chłodzenia ze względu na przedostające się do obudowy zanieczyszczenia. Pomoże przedmuchanie go sprzężonym powietrzem.

Kolejną metodą będzie zmiana dotychczasowego programu antywirusowego na taki, który będzie zużywał mniej zasobów (szczególnie darmowe antywirusy potrafią mocno spowalniać działanie systemu). Dokładne przeskanowanie systemu na obecność złośliwego oprogramowania także powinno znaleźć się na liście zadań do wykonania. Podobnie jak przejście na najnowszym system operacyjny.

Wiele sposobów na przyspieszenie laptopa można zastosować we własnym zakresie. Tym bardziej, jeśli nie jesteśmy całkowitymi amatorami. Nieceniony okazuje się także zaprzyjaźniony serwis laptopów, który za niewielką opłatą zajmie się zoptymalizowaniem systemu, wymianą konkretnych podzespołów czy wyczyszczeniem sprzętu. Jest to duża oszczędność czasu i dla niektórych również niepotrzebnych nerwów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z serwisem komputerowym AZserwis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj