Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że wszelkiego rodzaju urządzenia biurowe, w tym również drukarki, działają sprawniej i wydajniej. Nawet jednak w przypadku urządzeń drukujących najlepszych marek nie możemy mówić o ich całkowitej bezawaryjności. Usterki elektroniki to jeden z elementów szarej rzeczywistości biurowej. Jakie wyróżniamy najczęściej występujące przyczyny awarii drukarek i ich skutki?

Problemy z jakością wydruków

W większości przypadków awaria drukarki objawia się znacznym obniżeniem jakości drukowanych materiałów, które mogą być zabrudzone, zamazane i nieczytelne. Przyczyny takiego zjawiska są różne. Przede wszystkim możemy mieć do czynienia z uszkodzonymi materiałami eksploatacyjnymi. Może to być źle zainstalowany lub nieotwarty toner (pamiętajmy, by przed użyciem usunąć plombę zabezpieczającą) bądź nieprawidłowo przechowywany kartridż, a także nieodpowiedni papier, np. wilgotny lub pozaginany. Jakość wydruków możemy poprawić, wybierając lepsze tonery i prawidłowo je montując, a także regularnie konserwując urządzenie, przede wszystkim poprzez usuwanie resztek farby, kurzu i innych zanieczyszczeń. Nie zawsze jednak przyczyna jest tak prozaiczna. Zdarza się bowiem, że nieestetyczne wydruki to efekt uszkodzonych części elektronicznych lub zgrzewających, co będzie od nas wymagało wizyty w serwisie.

Błędy elektroniki

Nie da się ukryć, że zaawansowane technologicznie urządzenia biurowe są szczególnie narażone na występowanie awarii związanych z błędnym działaniem elektroniki. Dotyczy to zarówno komputerów, skanerów, jak i drukarek. Tego typu problemy najczęściej ujawniają się poprzez wyświetlanie komunikatów o błędach i nieprawidłowe funkcjonowanie urządzenia.

„Zdarza się, że drukarka sygnalizuje problem z zaciętym papierem lub w ogóle przestaje go pobierać. – Mówi ekspert reprezentujący sklep internetowy z wyposażeniem biurowym Offishop. – Urządzenie może też nie wykrywać tonera bądź tuszu”.

Chociaż nowoczesne urządzenia są pod tym względem mniej kłopotliwe, to i tak musimy liczyć się z koniecznością interwencji, która może być prosta i sprowadzać się do zresetowania urządzenia. Jeśli pomimo resetu i sprawdzenia podłączeń zasilania oraz prawidłowego ułożenia papieru urządzenie wciąż się nie włącza lub wysyła sygnały o błędach, konieczna może być konsultacja z serwisantami.

Inne przyczyny awarii drukarek

Jedną z dość często przytrafiających się usterek urządzeń drukujących jest ich niezwykle głośna praca. Jeśli drukarka hałasuje lub wydaje dziwne, niepokojące dźwięki, przyczyną może być uszkodzony toner lub nieodpowiednio dobrany kartridż. Podłożem hałasu może być również brak konserwacji urządzenia. Z poważniejszym problemem musimy się liczyć w sytuacji, gdy awarii ulegną elementy mechaniki urządzenia, takie jak np. głowica lub bęben. W takiej sytuacji koniecznie należy skontaktować się z serwisem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj