Na wtórnym rynku motoryzacyjnym w Polsce nie brakuje atrakcyjnych ofert, niemniej zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Chcąc uniknąć zbędnych problemów, trzeba mieć na uwadze parę istotnych kwestii.

Zaplanuj budżet!

Każdy, kto przymierza się do zakupu używanego samochodu, powinien w pierwszej kolejności zaplanować budżet na ten cel. Przede wszystkim trzeba określić własne potrzeby i oczekiwania względem pojazdu. Powinien być on dopasowany do stylu życia właściciela i jego rodziny, częstotliwości wyjazdów i długości pokonywanych tras. Eksperci z salonu Autoplaza przypominają, aby planując budżet na zakup używanego auta, pamiętać o kwocie na dodatkowe wydatki. Powinna ona wynosić co najmniej 10 proc. wartości samochodu. Mając określony budżet i swoje preferencje, łatwiej jest dokonać selekcji ogłoszeń.

Nie zapomnij o kosztach utrzymania auta!

Decydując się na zakup używanego samochodu, należy koniecznie brać poprawkę na wydatki na jego utrzymanie. To nie tylko koszt zakupu paliwa, ubezpieczenia czy wymiany opon, ale również przeglądów i napraw. To, jaki rachunek wystawi warsztat, zależy w ogromnej mierze od tego, czy łatwo jest dostać do danego modelu części samochodowe. Ford oraz inne popularne marki to pod tym względem najlepsza opcja. Na kosztach eksploatacji samochodu można zaoszczędzić także i poprzez zakup auta z mniejszym silnikiem. Warto też celować w egzemplarze z niedużym przebiegiem i w dobrym stanie technicznym – takie auta są mnie awaryjne.

Dokładnie obejrzyj samochód!

Oględziny to niezwykle istotny etap procesu zakupowego. Na spotkanie ze sprzedawcą warto wybrać się w towarzystwie osoby, która zna się na rzeczy i wie, na co należy zwracać uwagę. W trakcie rozmowy ze sprzedawcą trzeba poprosić o dokumentację pojazdu oraz możliwość zabrania go na jazdę próbną, którą najlepiej połączyć z wizytą w zaufanym warsztacie. To pozwoli zweryfikować informacje na temat stanu technicznego samochodu podane przez sprzedawcę. Dzięki jeździe próbnej można przekonać się, jak auto sprawuje się na drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj