W dzisiejszych czasach granie w gry komputerowe jest jedną z najczęstszych form spędzania wolnego czasu przez dzieci. Jednakże większość rodziców wyraża zaniepokojenie ilością czasu, jaką ich pociechy przeznaczają na gry.

Jaki jest związek między grami komputerowymi a rozwojem dzieci?

W dzisiejszych czasach granie w gry komputerowe jest jedną z najczęstszych form spędzania wolnego czasu przez dzieci. Jednakże większość rodziców wyraża zaniepokojenie ilością czasu, jaką ich pociechy przeznaczają na gry. Dużo osób twierdzi, że taka postać aktywności wpływa wyłącznie negatywnie na rozwój dzieci, jeśli chodzi o ich zdrowie psychiczne, fizyczne czy też zdolności umysłowe. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Szeroki zakres dostępnych gier pozwala na wybranie tych odpowiednich do rozwoju inteligencji i uzyskania różnych osobistych korzyści przez najmłodszych.

W pigułce

  • Chociaż granie w gry komputerowe ma swoje wady, posiada również zaskakujące zalety.
  • Gry komputerowe mogą pomóc dzieciom w rozwijaniu umiejętności i nawiązywaniu kontaktów społecznych.
  • Dzieci grające w gry komputerowe są często bardzo kreatywne.

Istnieje kilka niepokojących sygnałów, na które rodziny muszą uważać i zwracać uwagę, gdy najmłodsi grają w gry komputerowe. Niektóre dzieci mają kłopoty z wyłączaniem lub odrywaniem się od świata gier. U innych z nich występują wahania nastroju w trakcie lub po graniu, lub stają się zbyt skupione na jednym elemencie. Są też dzieci skryte lub całkowicie pochłonięte grami. Niemniej jednak istnieją również pewne zalety.

Oto sześć zaskakujących korzyści płynących z grania w gry komputerowe.

1. Czytanie

Badania pokazują, że dzieci grające w gry komputerowe mogą nieco poprawić swoje umiejętności czytania. Dotyczy to nawet tych najmłodszych, którzy mają problemy z czytaniem, a proces udoskonalania ich zdolności zachodzi nawet podczas grania w gry akcji.

Naukowcy uważają, że jest to możliwe, ponieważ dzieci muszą zrozumieć tekst instrukcji, aby grać dalej. Pojawia się w tym również element rozrywki. Dzieci, które niechętnie sięgają po tradycyjne książki, czasami dobrowolnie spieszą się, aby przeczytać zawartość strony lub forum internetowego, w celu uzyskania najnowszych informacji o ich ulubionej grze.

Nie oznacza to jednak, że gry komputerowe powinny zastępować książki.

2. Umiejętności wizualno-przestrzenne

Wiele gier – na przykład Minecraft – jest osadzonych w wirtualnych światach 3D, po których dzieci muszą się poruszać. Co więcej, nie ma tam nawigacji GPS ani aplikacji na smartfony zawierającej mapy, które mogłyby wyznaczać drogę.

W rezultacie dzieci grające w te gry mają okazję poćwiczyć swoje umiejętności wizualno-przestrzenne. Może to prowadzić do lepszego zrozumienia odległości i przestrzeni.

3. Rozwiązywanie problemów

Istotą każdej gry komputerowej jest stawianie wyzwań. Niektóre gry nie wymagają myślenia, np. Space Invaders. Jednak wiele innych – od zagadek i tajemnic po zarządzanie wirtualnymi miastami lub imperiami – oferuje dzieciom szansę na zmierzenie się z problemem i pracę nad znalezieniem rozwiązania.

Niektórzy badacze twierdzą, że u dzieci, które grają w te właśnie gry komputerowe, zauważa się poprawę w trzech obszarach: planowania, organizacji i elastyczności myślenia. Jednak nie należy być tym zbyt podekscytowanym. Nie jest pewne, czy te zdolności rozwiązywania problemów za pomocą gier przenoszą się na codzienne życie. Dodatkowo nie ma dowodów na to, że tzw. gry „ćwiczące umysł” mogą poprawić umiejętności w świecie rzeczywistym.

4. Więzi społeczne

Niektóre dzieci mają problemy z dopasowaniem się i zawieraniem przyjaźni w prawdziwym życiu. Gry komputerowe mogą być dla nich bezpiecznym miejscem umożliwiającym znalezienie osób, z którymi nawiązanie pozytywnego kontaktu nie stanowi wyzwania. Przy intensywnym trybie życia, gry oferują spotkania w celu zabawy z prawdziwymi przyjaciółmi.

Gry komputerowe dają dzieciom także coś, o czym mogą mówić w szkole. W dzisiejszych czasach gry są głównym tematem rozmów najmłodszych, podobnie jak sport i muzyka. Zainteresowanie tym sposobem spędzania czasu może pomóc dzieciom, dla których trudem jest wymyślanie tematów do dyskusji.

Z drugiej strony istnieje możliwość, że dla dzieci, które w rzeczywistości nie radzą sobie w sytuacjach społecznych, trudne będzie dostosowanie się do takich okoliczności online. Właśnie dlatego, należy się dowiedzieć, co może się stać w przypadku korzystania z wieloosobowych gier internetowych (MMO).

5. Zabawa z wyobraźnią i kreatywność

Kiedy dzieci są małe, pojawia się dużo możliwości, jeśli chodzi o czerpanie z wyobraźni podczas zabawy, od klocków LEGO po lalki, czy też udawanie. Jednak w przypadku nastolatków, zarówno tych młodszych, jak i starszych, społeczeństwo czasami nie pochwala tego rodzaju aktywności. Gry komputerowe dają dzieciom szansę dalszej zabawy z wyobraźnią.

Istnieją również dowody na to, że gry zachęcają do kreatywnego myślenia. W jednym z badań poproszono dwunastoletnich graczy o rysowanie, opowiadanie historyjek, zadawanie pytań i przewidywanie. Wyniki wszystkich dzieci wskazywały na wysoki poziom kreatywności i ciekawości wśród najmłodszych.

6. Kariera w przemyśle gier komputerowych

Szesnastoletni zwycięzca pierwszego Pucharu Świata w Fortnite (Fortnite World Cup) wygrał 3 mln dolarów. Pozostałych 99 finalistów indywidualnych otrzymało od 50 tys. do 1,8 mln dolarów, każdy z osobna.

Podobnie jak w przypadku sportu zawodowego, szanse na zostanie profesjonalnym graczem są bardzo małe. Jednakże branża gier komputerowych rozwija się dynamicznie, znacznie szybciej niż tradycyjny sport i rozrywka.

Ten rosnący przemysł oferuje wiele karier – karier związanych z, np. programowaniem, marketingiem, czy też prowadzeniem wydarzeń gamingowych.

To tylko niektóre z potencjalnych korzyści płynących z gier komputerowych. W tym wszystkim istotna jest także nauka tego, jak wybierać gry komputerowe i aplikacje dla dzieci.

Najważniejsze wnioski

  • Gry komputerowe oferują starszym dzieciom szansę na kontynuowanie zabawy z wykorzystywaniem wyobraźni.
  • Dzieci mogą dodatkowo ćwiczyć czytanie dzięki grom komputerowym.
  • Przemysł gier komputerowych rozwija się, a zainteresowanie nim dziecka może zapoczątkować jego karierę w tym właśnie kierunku.

Jak widać powyżej, gry komputerowe niosą za sobą wiele pożytecznych korzyści dla najmłodszych. Wbrew błędnym przekonaniom, że spędzanie czasu w wirtualnym świecie prowadzi wyłącznie do pogorszenia zachowania czy zdolności intelektualnych graczy, taka forma rozrywki daje także ciekawe sposoby na samorozwój. Należy jedynie pamiętać, że rodzice powinni nadzorować swoje dzieci, aby bezpiecznie i odpowiednio korzystały z gier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj