czy audiobooki to dobra alternatywa dla tradycyjnych ksiazek

Obecnie przeciętny człowiek posiada swobodny dostęp do wręcz niezliczonych możliwości spędzania wolnego czasu. Kiedyś jedną z popularniejszych rozrywek było studiowanie rozmaitych książek. Dziś coraz większą konkurencję stanowią dla nich książki “wirtualne” np. audiobooki, czyli po prostu czytana przez lektora treść konkretnego tekstu literackiego. Jakie jednak konkretnie zalety posiada takie rozwiązanie?

Mocne strony korzystania z audiobooków

Największym atrybutem audiobooków jest to, że pozwalają one na słuchanie książek w dowolnym czasie i miejscu. Można robić to chociażby podczas treningu, podróży, drogi do pracy, czy też codziennego sprzątania w mieszkaniu. Tradycyjne książki nie gwarantują aż tak dużej elastyczności, ponieważ wymagają nieustannego patrzenia na tekst. Rozwiązanie w postaci audiobooka umożliwia wobec tego multitasking, czyli wykonywanie wielu czynności naraz. To niesamowicie przydatne rozwiązanie w sytuacji, kiedy poszukuje się skutecznych sposobów na lepszą optymalizację swojego czasu.

Ponadto spora część osób posiada problemy ze wzrokiem lub mierzy się z dysleksją. Nie każdemu przychodzi z łatwością przyswojenie tekstu czytanego. Nie oznacza to jednak, że tacy ludzie nie mogą cieszyć się kontaktem z literaturą. Dla nich audiobooki stanowią o wiele atrakcyjniejszą alternatywę niż tradycyjne książki. Dodatkowo trzeba również wspomnieć o dużej grupie uczniów, jakich szkoła skutecznie zniechęciła do czytania na tyle, że bez namysłu wolą założyć słuchawki niż wziąć tekst literacki do ręki. Dzięki audiobookom da się ich z powrotem zachęcić do studiowania rozmaitych tekstów kultury, choć w nieco innej formie.

Najpopularniejsze audiobooki na rynku

Jedną z niesamowicie popularnych serii książek jest przede wszystkim saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Co dosyć zaskakujące, sięgają po nią nie tylko nastolatki, ale również dorośli. Wyróżnia ją bowiem niesamowicie ciekawa fabuła, umiejętnie zarysowane postacie, a także wciągająca, wielowątkowa historia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, jak jest ważna przy Wiedźmin audiobook kolejność. Jeżeli bowiem będzie się słuchało tej opowieści w niewłaściwym porządku, to łatwo się zgubić w fabule, a co za tym idzie, stracić przyjemność z jej poznawania. Wyjątkowość sagi podkreśla dodatkowo fakt, że na jej podstawie powstała seria niesamowicie popularnych gier, a także serial, wyprodukowany przez serwis Netflix, który cieszył się niesamowicie dużym zainteresowaniem na tej platformie. Skoro stworzona przez Sapkowskiego fabuła przyciągnęła do siebie aż tak wiele osób, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przypadnie do gustu również Tobie.

Powinno się ponadto wspomnieć o serii książek o Harrym Potterze, jaka zyskała ogromne uznanie na całym świecie, które z biegiem lat praktycznie nie słabnie. Historia skupia się na przygodach młodego czarodzieja, walczącego z potężnym magiem, Lordem Voldemortem. Pierwotnie miała być skierowana głównie do dzieci, aczkolwiek również nastolatkowie oraz dorośli zostali zaintrygowani tą oryginalną, pełną niespodziewanych zwrotów akcji historią. Z tego powodu audiobooki wszystkich części wspomnianej serii cieszą się sporą popularnością, niezależnie od grupy wiekowej odbiorców. Z pewnością pozwolą oderwać się od nudnej codzienności, a co za tym idzie, przeżyć wszystkie opisane przygody razem z bohaterami.

Audiobooki kontra książki – co lepiej wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, obie te formy spędzania wolnego czasu są tak samo wartościowe. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji konkretnej osoby. Książki lepiej się sprawdzają w miejscach, gdzie nie posiada się stałego dostępu do prądu. To również odpowiednie rozwiązanie dla osób, jakie lubią kontrolować tempo czytania, a także dawać sobie kilka chwil na przemyślenia w trakcie tej czynności. Audiobooki natomiast są znacznie wygodniejsze i ułatwiają efektywne wykorzystywanie swojego czasu. Nie wymagają przy tym dobrego dostępu do światła, którego brak uniemożliwia czytanie.

Nie ma oczywiście żadnego powodu, dla którego miałoby się nie korzystać z tych dwóch form wymiennie. Wiele osób na przykład słucha audiobooka w drodze do pracy, natomiast wieczorem lubi zasiąść na łóżku z tradycyjną książką w dłoni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj