Niezależnie od branży, firmie zawsze zależy na tym, by podnosić wydajność oraz jakość produkcji. Automatyka przemysłowa, nowoczesna gałąź współczesnej inżynierii, bardzo pomaga w osiąganiu tego celu. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega automatyzacja produkcji?

Automatyka przemysłowa całkowicie zmieniła proces produkcji. Wykorzystywana jest obecnie w większości branż i stale przybywa zakładów przemysłowych całkowicie polegających na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Automatyka przemysłowa poprawia konkurencyjność przedsiębiorstwa i pomaga produkować znacznie większą ilość towaru po niższych, atrakcyjnych dla klientów cenach.

Maszyny zapewniają dobre wyniki nie tylko pod względem ilości towaru, ale też jego jakości – zautomatyzowana produkcja to jednolity standard, wyższa precyzja wykonania oraz mniejsze ryzyko występowania błędów. Praca może odbywać się w trybie ciągłym. Urządzenia wspomagające produkcję, dostępne na pgsystems.pl, cały czas zbierają dane, na podstawie których można opracować nowe, jeszcze wydajniejsze procesy.

Produkcja przebiega z minimalnym udziałem człowieka albo zupełnie bez jego udziału. Obsługa linii produkcyjnych korzysta z oprogramowania komputerowego oraz pulpitów sterowniczych, dzięki czemu może od razu zareagować jeśli pojawi się zagrożenie awarią, widać też na bieżąco dane dotyczące szybkości pracy, odrzutów produkcyjnych, zakłóceń w funkcjonowaniu maszyn, przerwach w połączeniu. Szybka reakcja pozwala uniknąć poważniejszych strat finansowych i trwałego uszkodzenia maszyny, dobrze wpływa także na poziom bezpieczeństwa ludzi przebywających w hali produkcyjnej.

Jak wyglądają systemy automatyki przemysłowej?

Na system automatyki przemysłowej składają się wszystkie urządzenia tworzące linię produkcyjną oraz sterujące nią oprogramowanie. Ilość oraz rodzaj urządzeń zależy od charakteru przedsiębiorstwa i produkowanych towarów, ale cel systemu jest zawsze ten sam – przyspieszyć produkcję oraz dbać o prawidłowy przebieg wszystkich procesów. Oprogramowanie nie tylko steruje pracą, ale też gromadzi dane niezbędne do optymalizacji produkcji. Ważną częścią systemu są urządzenia kontrolujące prawidłowe działanie maszyn – są różnego rodzaju czujniki, rejestratory oraz kamery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj