Autocasco – czyli AC – jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, którego celem jest ochrona pojazdu wraz z jego wyposażeniem w zakresie utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Jak wybrać polisę, która sprosta indywidualnym wymogom?

Ubezpieczenie autocasco – dlaczego warto je mieć?

Pomimo że ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, opłaca się je nabyć z wielu istotnych powodów. Przede wszystkim jest to ochrona majątku w postaci samochodu lub innego pojazdu mechanicznego. Ryzyka zdarzeń losowych nie da się wykluczyć, a kradzież czy nawet drobne z pozoru uszkodzenie pojazdu może narazić domowy budżet na niemałe wydatki. Eksperci z PZU za przykład podają w tym miejscu tzw. szkody parkingowe, które są najczęściej zgłaszane ubezpieczycielom. Do tego trzeba koniecznie brać poprawkę na różne szkody spowodowane oddziaływaniem naturalnych czynników jak np. huragan, gradobicie lub intensywne opady deszczu.

Ubezpieczenie autocasco – najważniejsze kryteria wyboru

Możliwość kształtowania zakresu ochrony adekwatnie do konkretnych preferencji to jedna z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się omawiane ubezpieczenie. Radom to doskonały przykład miasta, gdzie wyraźnie widoczne są różnice w obszarze zawartości i cen polis OC. Wynikają one z rozmaitych czynników takich jak m.in. wartość, wiek, marka i model pojazdu. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają wysokość składki według własnych zasad, dlatego zawsze warto porównać jak najwięcej ofert. Autocasco nie jest tanim ubezpieczeniem, niemniej dzięki wnikliwej analizie dostępnych na rynku polis można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych – pomocne okazują się tu specjalne kalkulatory ubezpieczeń komunikacyjnych.

Przy wyborze autocasco istotną kwestią jest sposób likwidacji szkody – niektóre firmy ubezpieczeniowe przewidują naprawę z wykorzystaniem części oryginalnych, inne natomiast proponują zamienniki. Duże znaczenie ma też model rozliczenia szkody: serwisowy zalecany jest przy nowszych pojazdach, natomiast kosztorysowy lepiej zdaje egzamin przy starszych samochodach. Oprócz tego należy mieć na względzie wysokość tzw. udziału własnego, a także to, czy odszkodowanie zostanie wypłacone w razie uszkodzenia pojazdu w wypadku lub kolizji spowodowanej przez ubezpieczonego. Trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczyciele zmniejszają wysokość odszkodowania w związku z normalnym użytkowaniem części pojazdu. Im więc jest starszy samochód, tym wyższe będą potrącenia z kwoty rekompensaty – jak duże, zależy od konkretnego ubezpieczyciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj