Jeżeli rozważasz kupno ekspresu do kawy, by móc codziennie cieszyć się jej wyjątkowym smakiem i aromatem, warto przed zakupem dowiedzieć się paru rzeczy. Przede wszystkim, rynek oferuje rozmaite rodzaje sprzętów do zaparzania. Aby podjąć słuszną decyzję i wybrać ekspres dopasowany do własnych potrzeb, trzeba dowiedzieć się co nieco o każdym z nich. Dziś opiszę jak działa przelewowy ekspres do kawy oraz co najczęściej się w nim psuje.

Ekspres przelewowy

Ten rodzaj maszyny do parzenia kawy jest bardzo często niedoceniany. A szkoda, ponieważ niejednego może zaskoczyć funkcjonalnością i prostotą w obsłudze. Przelewowy ekspres do kawy to urządzenie, które umożliwia przygotowanie dużej ilości kawy w ciągu jednego procesu zaparzania. Jak sama nazwa wskazuje, automatycznie przelewa gorącą wodę przez ziarna zmielonej kawy. Filtry (najczęściej papierowe lub metalowe) blokują przedostawanie się fusów, dzięki czemu w filiżance możemy cieszyć się czarnym i aromatycznym płynem.

Ekspresy przelewowe cieszyły się największą popularnością w Polsce w latach 90. jednak wraz z pojawieniem się na rynku ekspresów automatycznych ciśnieniowych, odeszły w zapomnienie. Mimo wszystko, w czasach swojej świetności pozwalały na wypicie kawy bez uciążliwych fusów. Za jednym razem można było przyrządzić dzbanek zbawiennego napoju dla całej rodziny, dlatego przez ponad dekadę społeczeństwo korzystało wyłącznie z tego rozwiązania.

Z czasem, ludzie zaczęli pragnąć w swoich domach włoskiego espresso czy cappuccino, a zamiast na ilość zaczęto stawiać na jakość. Przez wzgląd na takie zapotrzebowanie, producenci ekspresów przelewowych zostali „zmuszeni” by poprawić jakość kawy parzonej w ten sposób. Dlatego dzisiejsze, najnowocześniejsze ekspresy przelewowe nie tylko pozwalają na zaparzenie dzbanka kawy, lecz dodatkowo zyskamy pewność, że napój będzie najwyższej jakości.

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Wbrew pozorom zaparzenie kawy w tym rodzaju ekspresu jest bardzo proste. Większość z nich działa na podobnych zasadach, a sam sprzęt składa się jedynie z:

 • papierowego lub metalowego filtra, który eliminuje przedostanie się fusów,
 • pojemnika na kawę, zwanego komorą zasypową, który może być obrotowy, podwieszany lub wysuwany,
 • zbiornika na wodę,
 • dzbanka, do którego przeleje się nasza kawa,
 • płyty grzewczej, która zapewni odpowiednią temperaturę kawy na dłużej.

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Należy:

 1. Włożyć filtr do pojemnika na kawę i wsypać świeżo zmielone ziarna.
 2. Wlać wodę do odpowiedniego zbiornika.
 3. Uruchomić ekspres. (Woda wleje się do zbiornika z grzałką, gdzie zostanie zagotowana. Następnie, ciśnienie wzrośnie a woda przeleje się rurką do góry).
 4. Woda wleje się do filtra z kawą i stworzy napar.
 5. Kawa zbierze się w dzbanku ustawionym pod filtrem.
 6. Wyciągnąć dzbanek i cieszyć się ulubionym napojem!

Jak dbać o przelewowy ekspres do kawy?

Należy przed każdym czyszczeniem odpiąć urządzenie od źródła zasilania. Następnie, aby usunąć kamień z urządzenia trzeba użyć odpowiedniego środka, który można zakupić w większości marketów. Wszelkie zdejmowane elementy w ekspresie można bez problemu umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Całego urządzenia nie umieszczamy w wodzie! Obudowę wystarczy umyć wilgotną szmatką z odrobiną środka czyszczącego.

Czy warto kupić ekspres przelewowy?

Jeżeli zastanawiasz się, czy kupno tego urządzenia to dobry wybór, musisz zastanowić się czego potrzebujesz. Poniżej opiszemy wady i zalety tego sprzętu, dzięki czemu możesz podjąć słuszną decyzję.

Zalety ekspresu przelewowego

 • niska cena,
 • prostota w obsłudze,
 • łatwe czyszczenie,
 • prosta konserwacja urządzenia,
 • duża ilość kawy podczas jednego procesu zaparzania,
 • różne warianty stylistyczne i kolorystyka,
 • nie zajmuje dużo miejsca w kuchni,
 • prosta i tania naprawa ekspresu.

Wady ekspresu przelewowego

 • przygotowanie tylko jednego rodzaju kawy,
 • częste zniszczenia grzałki, wtedy konieczna będzie wizyta w Klinice Ekspresów i wymiana elementu na nowy,
 • konieczny zakup filtrów (zakup niedrogi, ale jednak trzeba o tym pamiętać)

Podsumowanie

Przelewowy ekspres do kawy polecamy tym, którzy cenią sobie tradycyjną, czarną kawę i nie potrzebują do szczęścia włoskich wariacji. Jest to bardzo prosty w obsłudze sprzęt, o który łatwo się dba i odpowiednio konserwowany może posłużyć na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj