Od dłuższego już czasu gramofony znów zaczynają się cieszyć sporą popularnością. Po tego typu sprzęt sięgają nie tylko starzy zwolennicy tego typu sprzętu, ale gramofony zyskują sobie nowych fanów. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż jak twierdzą miłośnicy muzyki dźwięki odtwarzane z gramofonu są po prostu niepowtarzalne. Urządzenie to nadaje zupełnie inny klimat znanym piosenkom i melodiom. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne modele gramofonów. Warto zatem wiedzieć czym się kierować przy jego wyborze.

Działanie gramofonu

Zacząć jednak trzeba od tego jak w ogólne działa gramofon. Urządzenie składa się kilku podstawowych elementów. Mowa tu o silniku, kablach sygnałowych, talerze ze szpindlem, wkładce z igłą oraz ramieniu. Dźwięk, który wydobywa się się z gramofonu słyszalny jest poprzez drgania powietrza. Na płycie gramofonowej znajdują się spiralne i nieregularne rowki. Igła gramofonowa przesuwa się po wspomnianych rowkach i w ten sposób poddawana jest drganiom. Tak powstaje dźwięk, który wydobywa się z gramofonu. Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele tego urządzenia. Różnicy wynika m.in. ze sposobu ich obsługi. Wymienić można tu gramofon manualny, półautomatyczny i automatyczny. Niezależnie od tego jaki typ gramofonu się wybierze, ważne jest, aby cechował się on wysoką jakością. Dlatego najlepszym miejscem do jego zakupu będzie renomowany sklep z gramofonami.

Gramofon manualny

W gramofonie manualnym wszystkie czynności wykonane muszą być przez człowieka. Osobą chcąca posłuchać muzyki musi samodzielnie podnieść ramię oraz przesunąć je w taki sposób, aby igła spoczęła na wybranym fragmencie płyty. Sam silnik gramofonu włącza się po podniesieniu ramienia. Chcąc zatrzymać odtwarzanie muzyki należy ponieść ramię, a tym samym igłę z płyty. Konieczne jest także samodzielne wyłącznie gramofonu po odtworzeniu całej płyty.

Gramofon półautomatyczny

Gramofon półautomatyczny działa na podobnej zasadzie jak manualny. Różnica polega jednak na tym, że gramofon półautomatyczny posiada wbudowaną funkcję Auto-Return. Mechanizm ten aktywuje się automatycznie z końcem odtwarzania płyty gramofonowej. Mechanizm samodzielnie podnosi ramię i przenosi na stopkę.

Gramofon automatyczny

Można powiedzieć, iż jest to nieco rozwinięta forma gramofonu półautomatycznego. Oprócz funkcji Auto-Return posiada opcję umożliwiającą ponowne odtwarzanie płyty, czyli funkcję Auto-Start. Mechanizm ten podnosi ramię gramofonu i ustawia je na początku płyty. Nowocześniejsze gramofony automatyczne posiadają dodatkowo funkcję Auto-Repeat, która umożliwią ciągłe odtwarzanie płyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj