Z każdym kolejnym rokiem szkolenia SEP zyskują na popularności. Decydują się na nie zarówno fachowcy z branży energetycznej, jak i osoby niedziałające w tym obszarze, ale chcące zacząć i mieć odpowiednie kwalifikacje poparte cennym dokumentem. Poznajmy szkolenia SEP i dowiedzmy się, jakie korzyści wynikają z posiadania tych uprawnień!

SEP – co to za organizacja?

SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich, skupia w sobie inżynierów i techników z branży, ale również osoby kształcące się w celu uzyskania umiejętności w obszarze elektryki. SEP nie tylko  organizuje szkolenia, wspiera też elektryków na różnym poziomie zaawansowania, monitorując ich pozycję na polskim rynku. Warto wiedzieć, że uprawnienia sepowskie dzielone są na trzy podstawowe kategorie: G1, G2 i G3. Poznajmy to rozróżnienie. 

  • Uprawnienia G1 odnoszą się do osób pracujących przy instalacjach oraz sieciach elektroenergetycznych, które wytwarzają i zużywają prąd.
  • Uprawnienia G2 dotyczą osób zajmujących się w swojej pracy użytkowaniem lub monitorowaniem instalacji, urządzeń oraz sieci cieplnych. 
  • Uprawnienia G3 przyznawane są zaś specjalistom pracującym przy eksploatacji i monitorowaniu instalacji gazowych jak m.in. sieci gazowe przesyłowe, turbiny gazowe. 

Jak widać, każde z uprawnień ma swoją specyfikę i dotyczy innych obszarów, niemniej niezależnie od tego, jakie szkolenie SEP nas interesuje, nie ma wątpliwości, że warto wziąć w nim udział. Poniżej opiszemy najważniejsze korzyści z tym związane. 

Uprawnienia SEP – dlaczego warto?

W dzisiejszych niepewnych czasach niektóre zawody są na wagę złota. Tak właśnie jest z zawodem elektryka, gdyż szeroko pojęta energetyka to branża rozwijająca się niezwykle dynamicznie. Ale żeby zrobić karierę w tej branży, potrzeba się szkolić i zdobywać doświadczenie. Uprawnienia SEP to najlepsza droga do tego, aby zyskać mocny status eksperta, dysponując kompleksową wiedzą. Kończąc szkolenie G1, G2 lub G3 zyskujemy prawo, by podejść do egzaminu państwowego przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Podczas egzaminu sprawdzana jest wiedza na poziomie teoretycznym i praktycznym. Zdanie egzaminu SEP jest równoznaczne z uzyskaniem uprawnień SEP w wybranej grupie. Zyskujemy w ten sposób przepustkę do pracy na ciekawych i dobrze płatnych stanowiskach w sektorze energetycznym!

Kariera czeka nie tylko w Polsce, ale i za granicą

Co równie ważne, nie mówimy tylko o pracy, którą można zyskać w Polsce, bo ogromne możliwości czekają też za granicą – w międzynarodowych korporacjach, gdzie zarobki są naprawdę wysokie. To tym bardziej istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak w wielu krajach bogatego zachodu i północy brakuje specjalistów w obszarze energetyki. W takich państwach jak Niemcy, Szwecja, Dania czy Francja energetycy są szczególnie cenieni i sowicie wynagradzani za swoją pracę. Pamiętajmy, że uprawnienia energetyczne zdobyte w naszym kraju są w pełni honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. To samo powiemy o Szwajcarii i państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Posiadanie uprawnień SEP z grupy G1, G2 i G3 otwiera naprawdę ogromne możliwości – warto to wykorzystać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj