Od wielu lat quady święcą prawdziwe tryumfy popularności, nie tylko wśród starszych użytkowników, ale także wśród młodzieży. Stały się doskonałą formą rozrywki, zapewniając zastrzyk adrenaliny, szczególnie przy pokonywaniu wymagających tras. Nie brakuje jednak przeciwników tego sportu, którzy uznają, że quad po pierwsze jest niebezpieczny, a po drugie – nierozsądne korzystanie z niego przyczynia się do niszczenia przyrody. Mowa o jeździe po lasach czy terenach objętych ochroną. To jednak skrajne przypadki, ponieważ coraz większa świadomość posiadaczy quadów oraz regulacje prawne ograniczyły nieco te praktyki. Jednym z czynników wpływających na ten fakt jest obowiązek posiadania dokumentu uprawniającego do prowadzenia quada.

Popularność quadów

Popularność quadów cały czas rośnie. Zauważalne jest to także w trendach prezentowych, ponieważ według różnych rankingów, pojazdy te stały się najbardziej pożądanym podarunkiem z okazji na przykład komunii. Sport ten jest w Polsce stosunkowo młody – jego początki datuje się na lata dwutysięczne. Quady mają swoich zwolenników zarówno wśród osób dorosłych, poszukujących sporej dawki emocji, jak i wśród dzieci, dla których są doskonałym sposobem na rozrywkę.

W sprzedaży znajdziecie wiele modeli quadów, określanych również jako All Terrain Vehicle (ATV). Wśród nich należy wyróżnić modele rekreacyjne, których na polskich drogach jest najwięcej, a także wersje sportowe czy przeprawowe. Każdy z nich to wydatek od kilku tysięcy wzwyż. Cena zależna jest od przeznaczenia konkretnego pojazdu, wyposażenia, a także pojemności silnika. Doskonałym sposobem na sfinansowanie zakupu czterokołowca jest szybka gotówka.

Czy quad to motorower?

Na pierwszy rzut oka quad motorowerem nie jest, ale w świetle przepisów może nim być. Chodzi o sposób rejestracji. Jeśli w dokumentach widnieje wpis, że pojazd ujawniono w dokumentach pod nazwą „motorower”, wówczas nie jest potrzebne prawo jazdy – wystarczy karta motorowerowa. Można ją uzyskać od 13 roku życia, co znacznie obniża wiek osób mogących korzystać z quada.

Warto dodać, że nie ma znaczenia, czy pojazd porusza się po drodze publicznej czy też po polu czy lesie. W każdym przypadku policja ma prawo zweryfikować uprawnienia do prowadzenia quada, a za ich brak grożą sankcje prawne i finansowe. Warto więc, jeśli chcecie kupić quad z przeznaczeniem dla najmłodszych, zadbać, by wcześniej zdali egzamin na kartę motorowerową. Kurs na prawo jazdy kategorii AM pomoże sfinansować szybka gotówka.

Prawo jazdy

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, gdy quad został zarejestrowany jako pojazd samochodowy. Wówczas zmieniają się wymagania w stosunku do kierowcy, niezbędne jest bowiem posiadanie prawa jazdy kategorii B1 lub B. To najpopularniejsze dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów, ponieważ ma je każdy kierowca samochodu. W pierwszym przypadku (B1) można prowadzić pojazdy lekkie, w drugim natomiast także auta osobowe.

Należy jednak dodać, że obowiązujące przepisy są na tyle skomplikowane, co zapewne wynika ze stosunkowo nowej mody na quady, że w każdym przypadku trzeba je analizować indywidualnie. Chodzi także o nieprecyzyjny zapis dotyczący rejestracji czterokołowców. Decydując się więc na zakup nowego pojazdu, który możecie sfinansować z szybkiej gotówki, dobrze jest zweryfikować dokumenty, jakie otrzymacie od sprzedawcy, aby ustalić, jaki rodzaj uprawnień będzie potrzebny do prowadzenia quada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj