Kabel antenowy stanowi bardzo ważny element, dzięki któremu możliwe jest odbieranie programów telewizyjnych. Wiele osób w momencie przygotowywania instalacji RTV swoją uwagę skupia głównie na antenie. Jednak, aby możliwe było cieszenie się brakiem zakłóceń, należy zwrócić również uwagę na przewód antenowy. Zatem, jak wybrać właściwy kabel antenowy?
Budowa i funkcje kabla antenowego
Antena satelitarna jest urządzeniem, dzięki któremu możliwe jest odbieranie fal radiowo-telewizyjnych. W ramach właściwego działania przekształca ona sygnał elektryczny, przekazywany kablem współosiowym, do odbiornika telewizyjnego. W ten sposób odtwarzany jest obraz i dźwięk w telewizorze. Odpowiednio trwałe kable oraz antena to kluczowe elementy, dzięki którym możliwe okazuje się odbieranie sygnału telewizyjnego. Przewody anteny zaliczane są do tak zwanych przewodów koncentrycznych. Pełnią one przede wszystkim funkcje dielektryka, płaszcza zewnętrznego, oplotu oraz ekranu. Jednak, aby każdy z tych elementów rzeczywiście pełnił odpowiednie funkcje, a tym samym miał wpływ na jakość kabla koncentrycznego, należy zaopatrzyć się tylko w najlepsze kable antenowe do instalacji RTV/SAT.
Wytrzymałość kabla antenowego – o czym trzeba pamiętać?
Wybór właściwego kabla antenowego, który będzie nie tylko wytrzymały, ale również dawał będzie odpowiednią jakość odbieranego sygnału to kluczowa kwestia późniejszego zadowolenia użytkownika z oglądania TV. Dla odpowiedniej trwałości kabla antenowego bardzo ważna jest otulina, która powinna zostać wykonana z PCV. Kolejna kwestia to dielektryk, warstwa tworzywa sztucznego, która będzie zabezpieczała przed potencjalnym przemieszczaniem. Niewątpliwie najważniejszym elementem każdego kabla antenowego jest żyła wewnętrzna. Dlatego odpowiedni rodzaj zastosowanego materiału oraz jej grubość mają wpływ na siłę tłumienia sygnału. Przewody, które posiadają niski poziom tłumienia, pozwalają na zachowanie wysokiej jakości obrazu. Obecnie największą jakością charakteryzują się kable koncentryczne posiadające odpowiedni poziom szczelności elektromagnetycznej. Można wyróżnić takie klasy jak: B, A, A+ oraz A++. Także ilość warstw ma znaczenie, tym samym te trzy- i czterowarstwowe są najbardziej wytrzymałe.
Dobry przewód antenowy – jak rozpoznać?
Rozpoznanie wysokiej jakości kabla antenowego wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy w zakresie kluczowych elementów, z jakich taki kabel jest zbudowany. W momencie zakupu kabla antenowego przede wszystkim należy pamiętać, aby posiadał on żyłę wewnętrzną grubszą niż 1 mm, a także wytrzymały płaszcz, wykonany z PCV. Kolejnymi cechami dobrego przewodu antenowego są warstwy izolacji, które powinny przynajmniej być potrójne. Ostatnią kwestią jest tłumienność, która nie powinna być mniejsza niż 21 dB.