Zgodnie z przepisami o ochronie środowiska, nie jest dozwolone wyrzucanie zużytego sprzętu elektronicznego do zwykłego śmietnika. Ze względu na zawartość szkodliwych substancji, elektrośmieci muszą zostać bezpiecznie zutylizowane w wyznaczonych do tego zakładach. Jak można tam dostarczyć swoje urządzenia?

Czy sklepy odbierają elektrośmieci?

Zużyty sprzęt AGD bywa mocno problematyczny, kiedy chcemy się go wreszcie pozbyć z domu, nie wolno bowiem wystawiać takich urządzeń do śmietnika, niezależnie od tego, czy są one uszkodzone, czy w dobrym stanie. Niebezpieczeństwo elektrośmieci wynika z tego, co znajduje się w ich środku, dlatego stare AGD musi zostać w odpowiedni sposób rozebrane na części i następnie zutylizowane, tak by nie stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego, zwierząt oraz ludzi.

Zużyte AGD z domu odebrać mogą pracownicy sklepu ze sprzętem domowym. Taka opcja jest jednak dostępna wyłącznie w przypadku zakupu nowego urządzenia – nabywamy na przykład nową zmywarkę, a starą zostawiamy w sklepie. Niepotrzebne urządzenie dostarcza się samodzielnie do sklepu albo zamawia dodatkową usługę odbioru AGD, która przeważnie jest płatna.

Gdzie oddać zbędny sprzęt?

Sytuacja się komplikuje, gdy nie zamierzamy wymieniać starego urządzenia na nowe. Każda gmina ma obowiązek zorganizować punkt zbierania elektrośmieci, ale nie musi ich odbierać z domu mieszkańców. Inaczej mówiąc, stare AGD trzeba we własnym zakresie dowieźć na miejsce, co raczej się nie uda bez specjalnego pojazdu transportowego, czyli znowu pojawiają się poważne wydatki. Wciąż jednak będzie to mniej niż kara za bezprawne wyrzucenie elektrośmieci do lasu albo osiedlowego śmietnika – grzywna za takie wykroczenie może sięgnąć pięciu tysięcy złotych.

Kto odbierze AGD z domu?

Jeszcze inną możliwością dla osób, które chcą się pozbyć elektrośmieci, jest zgłoszenie takiej chęci poprzez stronę odbiorydomowe.pl. Usługa polega na tym, że firma przetwarzająca elektrośmieci zabiera je bezpośrednio z domu klienta i zawozi własnym środkiem transportu do zakładu utylizacyjnego. Klient nie musi nawet znosić sprzętu po schodach, bo to również jest usługa bezpłatna, trzeba jedynie zaznaczyć w formularzu, na którym piętrze znajduje się mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj