Często w różnych gałęziach przemysłowych czy prowadzenia usług, trzeba przetransportować coś bardzo ciężkiego. Nie zawsze jednak można wykorzystać do tego np. wózek widłowy. Z pomocą przychodzą wtedy manipulatory przemysłowe, które pozwalają na przetransportowanie chociażby silnika samochodowego prawie bez wysiłkowo.

Manipulatory przemysłowe – czym są

Urządzenia te najczęściej można spotkać w zakładach produkcyjnych, rzemieślniczych lub warsztatach samochodowych. Wynika to z faktu że ich przeznaczeniem jest transportowanie przedmiotów o dużej masie, których ludzkie mięśnie nie dałby rady unieść.

Manipulatory przemysłowe są używane zatem tam, gdzie ładunek wymagający transportu jest ciężki, nieporęczny lub uchwycenie go nie jest łatwe. Dodatkowo dzięki swoim niedużym rozmiarom jak na możliwości są bardzo poręczne. Z racji sterowania, które nie znajduje się bezpośredni przy chwytaku, rozwiązanie to jest bezpieczne dla użytkowników.

Oczywiście nie każdy manipulator nada się do każdego typu ładunku. Dlatego niektóre firmy jak np. SIGMA, dostosowują swoje manipulatory przemysłowe do potrzeb klienta. Wszak inne zaczepy będą potrzebne do wyciągania motoru z komory silnikowej w aucie, a inne do transportu arkusza blachy.

Z racji różnej wagi ładunku, należy dobrać odpowiedni manipulator do potrzeb i przeznaczenia. Same manipulatory przemysłowe w przypadku firmy SIGMA składają się systemu ramion i dźwigni, które są połączone z dwoma siłownikami pneumatycznymi. Jeden odpowiada za wyważenie, a drugi za pracę z ładunkiem.

Manipulatory przemysłowe – jak dobrać odpowiedni

W zależności od wykonywanej pracy w danym przedsiębiorstwie, manipulatory przemysłowe mogą być wykorzystywane do transportu rzeczy od umiarkowanie ciężkich do naprawdę ciężkich.

Przed zakupem należy dokładnie zorientować się do transportu jakich ładunków będzie wykorzystywany dany manipulator. Przeciążenie go może spowodować wywrócenie się (wraz z ładunkiem) lub uszkodzenie mechanizmu.

Dlatego tak ważne jest określenie wagi ładunków. Dobrym rozwiązaniem jest branie pod uwagę zapasu kilogramów. To zapewni, że sprzęt nie będzie pracował na granicy tonażowej do jakiej został stworzony, a także pozwoli np. w przyszłości wykorzystać go do przemieszczenia cięższego ładunku, gdyby się taki pojawił.

Warto także sprawdzić jaki rodzaj montażu ma dany manipulator. Z racji swoich możliwości co do tonażu ładunku, możliwości te mogą być pełne lub ograniczone.

Na stronie producenta SIGMA, można zapoznać się ze szczegółowym opisem możliwości manipulatorów przemysłowych, które znajdują się w ofercie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj