Drukowanie 3D staje się coraz popularniejsze. Od zwykłego wydruku na papierze różni się tym, że na koniec otrzymujemy prawdziwy, fizyczny obiekt, a nie tylko jego wizerunek. Jednym z najczęstszych problemów technologii 3D jest odpadanie wydruku od stołu. W jaki sposób podkładki adhezyjne mogą temu zaradzić?

Jak uchronić wydruk 3D przed zniszczeniem?

Pierwsza warstwa wydruku 3D jest niezwykle ważna dla jakości całego obiektu, ponieważ właśnie na niej opiera się cała konstrukcja. Jeśli więc pierwsza warstwa źle się ułoży, wydrukowana rzecz nie będzie w stu procentach zgodna z pierwotnym projektem. Problemem jest jednak to, że pierwsza warstwa bardzo często nie chce się przykleić.

Aby temu zapobiec przygotowano całą gamę różnego rodzaju produktów adhezyjnych. Pierwsza grupa to preparaty chemiczne do pokrywania platformy, na której pojawia się drukowany przedmiot (dostępne m.in. w sklepie https://3diy.eu). Do tak przygotowanej powierzchni wydruk dobrze się przykleja i nie ma kłopotu z jego ściągnięciem. Druga grupa preparatów zabezpieczających to podkładki adhezyjne, które można stosować wielokrotnie.

Jak wybrać najlepszą podkładkę adhezyjną?

Podkładki adhezyjne, również dostępne w ofercie sklepu 3diy, są lepsze od płynów czy sprayów, ponieważ nie niszczą drukarki, mają bardzo dobrą przyczepność i łatwo się z nich ściąga gotowe wydruki. Są wytrzymałe i mogą pracować w szerokim zakresie temperatur stołu. Nadają się do wydruków z dowolnego filamentu.

Podkładki są wykończone wysokotemperaturowym klejem, który ułatwia mocowanie do powierzchni roboczej. Podkładka jest na tyle sztywna, że tworzy stabilną, gładką powierzchnię, ale zarazem zachowuje odpowiednią elastyczność, co ułatwia ściągnie z niej wydruku. Aplikacja podkładki adhezyjnej zajmuje niewiele czasu, wystarczy przykleić ją do odtłuszczonej powierzchni, możliwe jest także przyczepienie jej do stołu za pomocą specjalnych klamerek. Istnieją również podkładki magnetyczne (ściągalne i elastyczne), które dają możliwość bezproblemowego odklejenia wydruku.

Zamawiając podkładkę trzeba wybrać rozmiar pasujący do wielkości stołu. Standardowo podkładka jest prostokątna, ale istnieje możliwość przycięcia jej do dowolnego kształtu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj