Praca przy komputerze niesie za sobą ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Długie przesiadywanie w jednej pozycji szkodzi kręgosłupowi, a wpatrywanie się w ekran pogarsza wzrok. Należy odpowiednio się przygotować, aby zapobiec negatywnemu wpływowi pracy przy komputerze. Jedną z metod jest odpowiedni dobór okularów do komputera. Jakie powinny być? Co należy o nich wiedzieć?

Jak komputer szkodzi wzrokowi?

Warto zacząć od wyjaśnienia, dlaczego w ogóle okulary do komputera są tak przydatne. W tym miejscu pragniemy podkreślić, że poleca się je również osobom bez wady wzroku, po prostu jako ochrona oczu.

Otóż zagrożenie niesie za sobą samo to, że pracując przy komputerze przez wiele godzin, wpatrujemy się w punkty, znajdujące się blisko naszych oczu. Sprawia to, że soczewka nie pracuje, cały czas się kurcząc. W konsekwencji traci ona elastyczność i nie potrafi przystosować się do patrzenia w dal.

Druga kwestia to światło niebieskie, emitowane przez wszelkiego typu ekrany. Powoduje ono nie tylko zmęczenie wzroku i jego pogorszenie, ale też między innymi zmęczenie i ból głowy. Podobnie działają refleksy. Zarówno przed światłem niebieskim i refleksami należy się chronić najlepiej, jak to tylko możliwe.

Okulary ochronne do komputera

Dobre okulary do komputera to takie, które posiadają powłoki ochronne, redukujące światło niebieskie oraz odbijające antyrefleksy. Innymi słowy, soczewka tego typu okularów zatrzymuje światło niebieskie, uniemożliwiając dotarcie do oka. Antyrefleksy natomiast odbijają refleksy, co bezpośrednio przekłada się na lepsze widzenie.

Jeśli chodzi o problem z akomodacją soczewki, nie da się go całkowicie zredukować poprzez zastosowanie odpowiednich okularów. Niemniej oczywiście do pewnego stopnia okulary mogą pomóc. Kluczowe jest dobranie soczewek odpowiednich dla danej wady wzroku oraz właściwego rozstawu. Niemniej aby uniknąć utraty elastyczności soczewki, przede wszystkim należy robić częste przerwy w pracy. Powinno się je wykorzystywać do patrzenia w dal, aby ćwiczyć soczewkę.

Odwiedź nasz salon: Oftal-Koralewscy – okulary Poznań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj