Zakup używanego samochodu jest sporym wyzwaniem – zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy decydują się na takie rozwiązanie. Nietrudno wówczas o popełnienie błędów, które w przyszłości będą skutkować rozmaitymi problemami. Jakie kwestie należy koniecznie uwzględnić?

Określenie potrzeb i finansowych możliwości

Określenie własnych preferencji ma kluczowe znaczenie przy wyborze pierwszego używanego auta. Nie wolno przy tym kierować się emocjami, a stricte praktycznymi przesłankami. Innego samochodu potrzebuje osoba codziennie jeżdżąca po mieście, a innego rodzina z dziećmi. Eksperci z salonu Honda Plaza radzą, aby: po pierwsze: nie ograniczać się do dwóch czy trzech modeli, po drugie: zweryfikować swoją wiedzę na temat danego pojazdu. Popularne modele jak np. Honda Civic Type-R wydają się najlepszym rozwiązaniem na początek. Oczywiście przy tej okazji trzeba się też zastanowić nad sposobem sfinansowania zakupu, mając na uwadze indywidualne możliwości w tym zakresie.

Gdzie kupić używany samochód?

Osoby planujące nabyć auto z rynku wtórnego w pierwszej kolejności przeglądają ogłoszenia w internecie. Oferty wystawiane są zarówno przez osoby prywatne, jak i salony oraz komisy. Należy dokładnie przyjrzeć się zdjęciom i wnikliwie przeczytać opisy, a następnie zweryfikować informacje podczas osobistych oględzin. Nie każdy ma rozległą wiedzę na temat motoryzacji, dlatego na takie spotkanie warto wybrać się z kimś doświadczonym, kto będzie wiedział, na co konkretnie zwracać uwagę. Przed dokonaniem transakcji trzeba m.in. sprawdzić stan techniczny auta oraz dostępność i ceny części zamiennych.

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży

Zanim na umowie zostaną złożone podpisy, samochód należy zabrać na jazdę próbną i do warsztatu. Przed sfinalizowaniem transakcji zawsze opłaca się negocjować cenę, gdyż bardzo często można na tym zyskać. Na ogół udaje się wypracować kompromis, który zadowoli obie strony. W zależności od podanej ceny wyjściowej można zaproponować kwotę nawet do 30 proc. niższą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj