Najnowsze odsłony konsol od Sony i Microsoft przyprawiają niejednego gracza o ciarki. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ zarówno PlayStation5, jak i Xbox series X prezentują się naprawdę ciekawie i wybór, który sprzęt jest lepszy, może okazać się naprawdę ciężkim zadaniem. Na czym jednak polega fenomen PS, a na czym Xboxa? Która konsola jest mocniejsza? Na którą otrzymamy tytuły ekskluzywne, a która podzieli się z graczami wykorzystującymi starsze generacje?

 1. Xbox series X – parametry techniczne
 2. PlayStation5 – parametry techniczne
 3. Która konsola jest bardziej godna naszej uwagi?

Xbox series X – parametry techniczne

Najnowszy Xbox naprawdę ma się czym pochwalić. Pod „maską” znajdziemy wiele ciekawych rzeczy, w tym:

 • ośmiordzeniowy procesor Zen-2 3.8 GHz (3.6 GHZ z SMT);
 • układ graficzny 12 teraflopów, 52 CUs 1.825 GHz, RDNA 2;
 • 16GB pamięci RAM (z czego system zajmuje około 2,5 GB);
 • wewnętrzny dysk SSD o pojemności 1TB;
 • obsługa standardu USB 3.2 HDD;
 • napęd optyczny 4k UHD Blu-Ray Drive;
 • chip umożliwiający audio ray tracing.

Nowy Xbox mile zaskakuje nie tylko kwestią wydajności samej konsoli. Microsoft zapowiedział, że nie będzie dzielił graczy pomiędzy generacje konsol, z jakich korzystają, dzięki czemu najnowsze nadchodzące tytuły wciąż będą dostępne zarówno na starsze odsłony, jak i na najnowszego XSX. Więcej na temat konsoli znajdziesz na stronie: https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

PlayStation5 – parametry techniczne

Pod względem parametrów technicznych najnowsza propozycja od Sony jest odrobinkę skromniejsza od swojego głównego konkurenta. Nie oznacza to jednak, że nie warto się jej przyjrzeć, ponieważ wciąż możemy powiedzieć, że jest to bardzo dobre narzędzie, zdolne do udźwignięcia nawet najbardziej wymagających tytułów. We wnętrzu PlayStation5 znajdziemy między innymi:

 • ośmiordzeniowy procesor Zen-2 z dynamicznym taktowaniem 3.5 GHz;
 • układ graficzny 10,28 teraflopów, 36 CUs 2.32 GHz, RDNA 2;
 • 16 GB pamięci RAM;
 • wewnętrzny dysk SSD o pojemności 825GB (plus możliwość rozszerzenia o dyski zewnętrzne);
 • napęd optyczny 4k UHD Blu-Ray Drive;
 • obsługa standardu USB 3.2 HDD;
 • dedykowany chip audio Tempest 3D.

Konsola od Sony będzie mogła także pochwalić się tytułami przygotowywanymi ekskluzywnie dla odsłony PS5, co może sprawić, że dla wielu stanie się bardziej kusząca, niż konsola od Microsoftu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml.

Która konsola jest bardziej godna naszej uwagi?

Wybór pomiędzy nowym PlayStation a Xboxem jest głównie kwestią naszych własnych preferencji. Nie da się ukryć, że XSX jest trochę lepszy pod względem parametrów i danych technicznych, jednak Sony również postarało się i przygotowało graczom sprzęt z bardzo wysokiej półki. Aby móc cieszyć się absolutnie wszystkimi tytułami warto byłoby oczywiście mieć obie konsole, jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie lub po prostu nie chcemy tego robić, najlepszym wyjściem z sytuacji jest skonfrontowanie nie tylko technikaliów, ale i dostępnych bibliotek gier dla obu konsol. Dzięki temu rozeznamy się, która da nam więcej frajdy i jednocześnie ułatwimy sobie wybór.

Zarówno PlayStation5, jak i Xbox series X to sprzęty, które przyprawią nas o szybsze bicie serca – to pewne. Wybór pomiędzy nimi może być trudny, głównie ze względu na dość zbliżone parametry. Niezależnie jednak od tego, na którą konsolę się ostatecznie zdecydujemy, możemy być pewni, że w obu przypadkach doświadczymy rozrywki na niespotykanym jeszcze dotąd poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj