Elektronika rozpowszechniła się we wszystkich dziedzinach życia. Ciężko bez niej wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Laminatowe płytki będące izolatorami, a na nich ścieżki prowadzące do różnych, odpowiednio zaprojektowanych elementów potrafią otworzyć oczy ze zdumienia niejednemu z nas. Znajdzie się jednak wiele osób, mogących krok po kroku przedstawić nam zasadę przepływu prądu w tych obwodach oraz cel ich stosowania. Z reguły układy elektroniczne znajdują swoje zastosowanie w urządzeniach RTV/AGD, gdzie pełnią swego rodzaju rolę sterowników, jednak tak naprawdę można je znaleźć wszędzie.

Część projektowa kluczem całego procesu

Wiadomą rzeczą jest, że aby coś powstało, konieczny jest wcześniejszy zamysł i zarys. W elektronice ma to kluczowe znaczenie. Warto zaznaczyć, że projektowanie można podzielić na trzy rodzaje: od podstaw, z gotowych elementów oraz projektowanie układów specjalizowanych (ASIC). To ostatnie charakteryzuje się tworzeniem układów spełniających specjalistyczne wymagania funkcjonalne takie jak na przykład zakres napięć czy częstotliwości zasilania, w połączeniu z zaczerpniętymi fragmentami układów katalogowych. Jeżeli chodzi o projektowanie z gotowych elementów, każda firma posiada swoje sprawdzone szablony układów, które produkują hurtowo, więc w tym przypadku proces projektowy jest pomijany. Ostatnim rodzajem jest chyba ten, który wymaga poświęcenia mu największej ilości czasu, czyli projektowanie od podstaw. Dobranie odpowiednich elementów elektronicznych, po to by następnie stworzyć pełen schemat obwodu w programach komputerowych. Następnie obliczenia, przeniesienie projektu na płytkę, testy i ewentualne poprawki w przypadku przepięć czy zwarć. To tylko podstawowe czynności, jakie musi wykonać inżynier w przypadku tego etapu. A to z pewnością nie jest wszystko.

Tworzenie oraz rodzaje montażu układów

Gdy do rąk trafił gotowy projekt, można przejść do produkcji. Mając przygotowaną wcześniej płytkę drukowaną należy włożyć ją do urządzenia, w którym na podstawie projektu zostaną komputerowo nawiercone otwory służące do późniejszego umieszczenia w nich podzespołów. Nawiercone otwory muszą zostać poddane procesowi grafitowania w celu dalszej metalizacji oraz na płytce musi zostać umieszczona cienka warstwa polimeru. Ostatnim i dość istotnym etapem jest sposób montażu podzespołów. Spośród kilku rodzajów, na czele przewodzą montaż powierzchniowy oraz przewlekany. Ten pierwszy, znany szerzej jako montaż smd polega na umieszczeniu elementów na obwodzie drukowanym za pomocą pasty lutowniczej. Natomiast drugi, znany jako THT polega na przewlekaniu pinów przez nawiercone otwory na płytce i jest wykonywany w większości ręcznie.

Walka o jakość i miniaturyzacja

Na rynku elektroniki nieprzerwanie trwa wyścig o jak największą wydajność, w jak najmniejszym układzie. Choć wielkość podzespołów zawartych w obwodach nie przekracza kilku mikrometrów, to inżynierowie wciąż nieustannie walczą między sobą o jak największe osiągi. To właśnie dlatego nasze telefony czy komputery są coraz szybsze i potrafią wykonywać coraz więcej operacji, w coraz to krótszym czasie. Za parę lat może dojść do przełomu, kiedy to na rynku znajdą się komputery kwantowe, jednak do tego czasu trzeba pilnie obserwować rozwój technologii na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj