Wiosna i lato to czas, który większość z nas wspomina z tęsknotą w zimniejsze dni. Zdecydowanie relaks na świeżym powietrzu to jeden z lepszych sposobów na odreagowanie stresującego dnia w pracy. Chwila ciszy i spokoju na tarasie, której towarzyszy jedynie śpiew ptaków albo dobra książka jest na wagę złota. Szalone spotkania ze znajomymi w towarzystwie grilla czy ogniska wcale nie gorzej sprawdzają się jako udana forma odpoczynku.
Wielu z nas chciałoby wydłużyć możliwość korzystania z dobrodziejstwa letniego czy wiosennego wieczoru, jednak w pewnym momencie roku temperatury na zewnątrz na to nie pozwalają. Producenci promienników podczerwieni postanowili dać nam taką możliwość. To sprzęt, który umożliwia wydłużenie sezonu letniego poprzez ogrzanie naszego tarasu czy ogrodu.
W jaki sposób działają promienniki ciepła? Gdzie je stosować ?
Promienniki podczerwieni wykorzystują promieniowanie krótkofalowe podczerwone InfraRed. Ogromną zaletą tego typu systemu jest to, że już sekundę po uruchomieniu promiennika możemy odczuć bijące od niego ciepło. Promiennik wysyła promieniowanie podczerwone, które nie powoduje ruchu powietrza. Nie ma obaw o to, że jest to niezdrowe dla ludzkiego organizmu, a wręcz jest to bardzo dobre źródło ciepła dla osób, które cierpią na dolegliwości ze strony układu górnych dróg oddechowych. Mechanizm działania jest bardzo podobny do naturalnego promieniowania słonecznego. Główną zaletą tego typu ogrzewania jest to, że promienie działają bezpośrednio na przedmiot obecny w danej przestrzeni, a te oddają to ciepło dalej. Nie ocieplają powietrza, które znajduje się dookoła, co sprawia, że nie traci niepotrzebnie energii.
Promienniki podczerwieni wykorzystuje się wszechstronnie. Zanim weszły do użytku domowego, były stosowane w wielu branżach. Mogą służyć do ogrzania biur, budynków wielkogabarytowych, lokali usługowych, mieszkań, tarasów, ale też promienniki ciepła często używane są do procesów technologicznych. Dzięki temu, że promieniowanie Ir-A nie ogrzewa powietrza, a sam przedmiot, czas produkcji jest znacznie krótszy. Kilka konkretnych miejsc, gdzie wykorzystuje się promienniki podczerwieni to :
- lakiernie
- baseny
- ogrody zoologiczne
- obiekty sportowe
- punktowe, strefowe lub całościowe ogrzanie hal
- kościoły
- warsztaty
- garaże
- miejsca pracy na dworze
- restauracje
- puby
- hotele
- ogródki piwne
- sauny infrared
- salony SPA
- plany zdjęciowe
- gastronomie
- hodowle zwierząt
A to zaledwie mała część spośród wszystkich miejsce, w których używa się promienników.
Rodzaje promienników podczerwieni, cechy, cena
Na rynku obecne są trzy główne rodzaje promienników podczerwieni. Podstawowe różnice między nimi to cena oraz moc. Najtańszym, ale też urządzeniem o najmniejszej mocy jest promiennik stołowy. To niewielki egzemplarz, którego używa się do ogrzania niewielkich przestrzeni, najczęściej jednoosobowych. Kosztuje około 800-1200 złotych. Promiennik, który jest w stanie ogrzać zdecydowanie większą przestrzeń, to promiennik wolnostojący. Jest dużo większy od stołowego, a jego moc jest o 40 procent większa. Wiąże się z tym oczywiście cena i waha się w granicach 1600-200 złotych. Najdroższą opcją są panele grzewcze. Montuje się je na większej, płaskiej przestrzeni, takiej jak ściana czy sufit. Ich moc jest o 70 procent większa niż promiennika stołowego, a koszt wynosi około 800 złotych.
Z pewnością są osoby, dla których wpływ na środowisko ma znaczenie. Promienniki podczerwieni to zdecydowanie ta przyjazna opcja. Nie wymagają użycia żadnego paliwa do zasilania ich, więc nie produkują żadnych szkodliwych pozostałości, jak na przykład popiół czy pył drzewny.
Wykorzystanie technologii ciepła na podczerwień to z pewnością ciekawa opcja dla tych, którzy cenią sobie ciepłe, letnie wieczory. Jak się okazuje nie jest to inwestycja nie do osiągnięcia przez zwykłego człowieka. Cena jaką trzeba zapłacić jest w zasięgu. Taki promiennik warto mieć na swoim tarasie, zapewnia wygodę i komfort. Jest sprzętem niewymagającym, jedyny czynnik zewnętrzny na jaki trzeba zwrócić uwagę to utrzymanie go w suchości.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/