Przyczyny starzenia się baterii w laptopach

Przeciętny czas pełnej wydajności baterii w laptopie trwa około 2-3 lata. Dlaczego bateria, jako zaledwie jedna z kilkuset części w laptopie, ulega tak szybkiej degradacji? Wiąże się to z tym, że bateria jest praktycznie najbardziej obciążonym elementem – to ona pozwala na rozruch komputera i późniejsze użytkowanie bez zakłóceń.

Dlaczego bateria się starzeje?

  • Zwiększająca się ilość cykli ładowania

Na starzenie się baterii w laptopie zdecydowanie największy wpływ ma czas. Im dłużej korzystamy z laptopa, a tym samym częściej ładujemy baterię, tym szybciej jej wydajność zaczyna spadać. Wiąże się to z odgórnie zaplanowaną liczbą pełnych cykli ładowania baterii. Przykładowo jeden pełny cykl zużycia baterii zakłada zużycie dokładnie 100% pojemności baterii. Przykładowo w ciągu dnia wykorzystano 70% baterii. Później naładowano ją ponownie do 100%. Kolejnego dnia, gdy stan baterii spadnie o kolejne 30 %, to wyładowaniu uległo ogólnie 100% i ten proces sumuje się jako jeden cykl. Dlatego lepiej jest utrzymywać baterię na poziomie naładowania od 15 do 92%. Standardowa bateria w laptopie wytrzymuje kilkaset cykli ładowania.

 

  • Zbyt wysoka temperatura

Wydajnej pracy baterii nie sprzyjają zbyt wysokie i niskie temperatury. Szczególnie zbyt wysoka temperatura jest niebezpieczna i ton ie tylko dla baterii, ale całego laptopa. Praca w łóżku pod kołdrą, ustawianie laptopa na poduszce, czy korzystanie z niego na tarasie w pełnym słońcu nie sprzyja prawidłowemu „trzymaniu” energii przez baterię. Szacuje się, że już powyżej 40 stopni Celsjusza naładowanie baterii może bardzo szybko spaść od 15 do 35%.

  • Ciągłe zasilanie sieciowe

Mimo, że po naładowaniu do 100% bateria jakby odcina się od zasilania sieciowego i ryzyko jej uszkodzenia jest wręcz marginalne, to jednak o czym wspominaliśmy wyżej, bateria laptopa nieustannie podłączonego do sieci jest narażona na utrzymującą się wysoka temperaturę. Również fakt, że bateria nie pracuje nie jest dla niej zbyt korzystny. Nawet, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłego ładowania laptopa i podłączenia go do sieci za pomocą ładowarki, to warto od czasu do czasu pozwolić baterii na samodzielną pracę. Nieużywaną baterię należałoby wyjmować, a tego nie polecamy.

Więcej informacji na temat baterii do laptopów znajdą Państwo na stronie AkcesoriaMarket.pl – https://akcesoriamarket.pl/ i w dziale Blog, poświęconym elektronice.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj