Wał napędowy jest bardzo ważnym elementem w samochodzie z napędem na tył oraz wszystkie cztery koła. Od jego prawidłowego działania zależy kilka elementów, dlatego warto dbać o ten element, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i przede wszystkim odpowiedniej sprawności pojazdu. Wał napędowy należy do elementów, które często ulegają awariom ze względu na nieprawidłową eksploatację czy zużycie się materiałów. Warto wiedzieć, że sam wał zbudowany jest z wielu części. Gdy już dojdzie do awarii, najlepszym rozwiązaniem jest naprawa i regeneracja wałów napędowych. Ile zatem kosztują naprawy związane z układem napędowym?

Za co odpowiada wał napędowy?

Wał napędowy znajduje się najczęściej w samochodach na tylną oś oraz wszystkie cztery koła. Element ten występuje również w wielu pojazdach i maszynach – głównie urządzenia rolnicze, hutnicze i kopalniane, produkcyjne czy budowlane. Na rynku znajdziesz zatem wały do maszyn przemysłowych, cystern, samochodów ciężarowych, koparek czy pojazdów szynowych. W typowych pojazdach ciężarowych i autobusach wykorzystuje się wały rurowe z przegubami krzyżakowymi, natomiast samochody osobowe zostały wyposażone w przeguby metalowo-gumowe.

Najważniejszym zadaniem wału napędowego jest przenoszenie momentu obrotowego pomiędzy zespołami układu napędowego.

Pojedynczy wał napędowy, który znajduje się w samochodach osobowych, składa się z:

  • przegubu krzyżakowego,
  • połączenie przesuwnego – wielowypust,
  • korpusu rurowego,
  • złącza kołnierzowego – flansza.

Poprzez budowę wału napędowego jego poszczególne elementy mogą ulegać usterkom, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo dokonywać serwisowania i podczas przeglądów zwracać uwagę na wał.

Usterki wału napędowego – co warto wiedzieć

Usterki wałów napędowych zazwyczaj są diagnozowane zbyt późno, a wszystko za sprawą tego, że kierowcy nie zauważają objawów, które są związane z awariami tego elementu, a także często mylą je z innymi podobnymi usterkami. Dlatego istotne jest, aby podczas przeglądów i wizyt w warsztacie samochodowych kontrolować stan układu napędowego.

Jednym z problemów jest bicie wału napędowego, którego skutkiem jest zbyt nadmierne pojawienie się luzów w wałach krzyżakowych, łożysku lub wielowypustu. Warto również kontrolować luzy w wale, aby uniknąć przykrych niespodzianek zwłaszcza podczas podróży. Gdy już jednak zauważymy niepokojące wibracje, luzy czy bicie kierownicy to należy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego, aby fachowcy mogli zdiagnozować usterkę.

Regeneracja wału napędowego – czy warto?

Najczęściej podczas usterek wału napędowego element ten zostaje poddany regeneracji. Wszystko dlatego, że regeneracja jest znacznie tańszym procesem niż wymiana elementu na nowy. Regeneracja i naprawa wału napędowego jest zatem bardzo popularna, ponieważ umożliwia dokładne zregenerowanie elementów po niższych kosztach. Zdecydowanie warto przeprowadzić regenerację, jeśli zależy nam, aby wał napędowy mógł również cechować się przedłużoną żywotnością.

Jak wygląda regeneracja?

Cały proces regeneracji polega na dokładnym rozmontowaniu wszystkich elementów, a następnie ich kompleksowej weryfikacji, aby stwierdzić, do jakich uszkodzeń doszło i co podlegałoby naprawie. Wymieniane zostają tylko poszczególne elementy, które uległy zniszczeniu lub zużyciu, np. łożyska, krzyżaki czy podpory. Odpowiednio dopasuje się nowe elementy do całości. Następnie dokonuje się obróbki geometrycznej i dynamicznej. Sprawdza się również części podczas różnego obciążenia, a na końcu maluje całość ochronnymi preparatami.

Cennik regeneracji i naprawy wałów napędowych

Regeneracja i naprawa wałów napędowych jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż wymiana całego elementu na nowy. Zazwyczaj kwestie diagnozy, sprawdzenia i weryfikacji możemy otrzymać za darmo. Wymiana krzyżaka, podpory i przegubu to niewielkie koszty. Z kolei wyważenie wału i jego cena zależna jest od rodzaju. Do czynienia mamy z jednoczęściowym, dwuczęściowym, trzyczęściowym lub czteroczęściowym wałem napędowym. Ceny rozpoczynają się od 150-180 złoty za samo wyważenie. Następne musimy liczyć się z takimi kosztami jak cięcie i spawanie elementów, wymiana części spawanych, prostowanie i osiowanie rury, wymiana rury wału, czy wymiana tulei. Warto jednak pamiętać, że cennik za regenerację w warsztatach i punktach są przedstawione indywidualnie według rodzaju wału oraz pojazdu. Zapoznaj się z https://takiewaly.pl/cennik-regeneracji-i-naprawy-walow-napedowych/, gdzie znajdziesz dokładny cennik za regenerację wału napędowego.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj