Ergonomiczny i intuicyjny panel operatorski to podstawa kontroli i sterowania maszyn w każdym nowoczesnym zakładzie przemysłowym. Na rynku mamy wiele rodzajów tych rozwiązań – wyposażone w przyciski, ekrany dotykowe oraz tekstowy lub mieszany interfejs.
Funkcjonalności paneli operatorskich
Narzędzia HMI służą do wykonywania zadań kontrolno-sterujących urządzeń przemysłowych przez operatorów, takich jak m.in.:
- monitorowanie procesów technologicznych,
- odczyt danych diagnostycznych i procesowych,
- zintegrowane zarządzanie produkcją.
Mogą również w czasie rzeczywistym informować o wszelkich nieprawidłowościach i awariach, zarówno w maszynach, jak i instalacjach.
Szeroka gama paneli HMI
Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama paneli operatorskich HMI różniących się interfejsem, funkcjami, jak i współpracą z urządzeniami peryferyjnymi oraz możliwością integracji z zewnętrznymi systemami. Komunikacja może odbywać się poprzez porty i protokoły takie RS-232, RS-485, Modbus, CANopen czy Ethernet i USB. Sama klawiatura, jeśli została zamontowana, może być wykonana w formie membranowej lub ze stali nierdzewnej.
Obsługa i programowanie mogą odbywać się poprzez podświetlane wyświetlacze graficzno-znakowe LCD albo nowoczesne ekrany dotykowe. Wśród funkcji użytkowych można spotkać m.in.:
- zegar czasu rzeczywistego,
- magazyn alarmów,
- dziennik zdarzeń,
- makra programowe,
- eksport danych,
- wbudowany głośnik,
- wejście mikrofonowe,
- wyjście audio.
Od strony architektury sprzętowej urządzenia są wyposażone w nowoczesne procesory – m.in. ARM Cortex-A8 – o wysokiej wydajności i energooszczędności. Mogą pracować bezawaryjnie nawet przez 100 tys. godzin. Dodatkowo wyposażone są w pamięć i szereg złącz, a także system operacyjny (m.in. Windows CE).
Nowoczesne panele operatorskie dla przemysłu
Możliwość współpracy z innymi rozwiązaniami technologicznymi, łatwość obsługi i sterowania procesami technologicznymi w zakładzie to główne zalety, jakimi charakteryzują się nowoczesne panele operatorskie klasy przemysłowej. Obecnie są najlepszym wyborem, jeżeli chcemy skutecznie sterować urządzeniami, maszynami i instalacjami na terenie obiektu, dążąc do maksymalnej wydajności operacyjnej.