W największym skrócie automatyka to dziedzina nauki oraz techniki, której zadaniem jest oferowanie i dostarczanie rozwiązań umożliwiających sterowanie procesami technologicznymi i przemysłowymi. Automatyka pozwala na to, by ludzkie ręce były coraz mniej niezbędne w różnych procesach, a w ich miejsce mogły pojawić się sterowane zdalnie oraz równie precyzyjne maszyny. Takie podejście ma na celu przyspieszenie procesów, podniesienie ich jakości oraz bezpieczeństwa w różnych rodzajach zakładów. Automatyka składa się z ogromnej ilości różnych elementów systemów automatyki przemysłowej, a my dziś zechcemy przyjrzeć się szczegółowiej kablom oraz przewodom.

Wybór przewodu sterowniczego, czyli jak odnaleźć się w przewodach i kablach stosowanych w automatyce

Czasem zamiennie używamy tych słów, ale czy przewód oraz kabel są tym samym? Otóż nie są tym samym, choć różnica między nimi nie jest kolosalna, a wręcz kosmetyczna, to i tak są to różne elementy. Otóż kabel może być wykorzystywany w każdym zakresie napięć, posiada też zawsze izolację zewnętrzną, a to pozwala go układać w warunkach zewnętrznych- np. pod ziemią jak i w wodzie. Przewód zaś może mieć izolację, ale wcale nie musi, przewody mogą być układane jedynie w pomieszczeniach, często w osłonach oraz przystosowane są do napięć 6kV. Przewodów i kabli stosowanych w automatyce jest cała masa, a ze względu na ich budowę możemy wyróżnić kable i przewody: jedno- lub wielożyłowe, ekranowe i nieekranowe, skręcane i nieskrętne, aluminiowe lub miedziane oraz do aplikacji stałych lub ruchomych.

W automatyce przemysłowej najbardziej istotną rolę stanowi okablowanie zasilająco- sterujące. Do tego rodzaju okablowania zaliczymy: przewody do sterowania silnikiem z falownika, seroprzewody, przewody sterownicze halogenowe, przewody sterownicze odporne na temperaturę, a także przewody do transmisji danych- przewody komunikacyjne oraz oczywiście światłowody.

Systemy automatyki, aby działały tak, jak zostały zaprojektowane, potrzebują przewodów sterowniczych. To właśnie dzięki nim przesyłany jest sygnał sterujący pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Przewody sterujące przełączają odbiorniki w inny tryb pracy, a także uruchamiają, a także zatrzymują określony proces. Przewody sterujące zastosować można w obwodach sterowania, regulacji, sygnalizacji, zabezpieczeń oraz w systemach pomiarowych.

Wiele przydatnych przewodów i kabli można dostać bezpośrednio u dystrybutorów automatyki przemysłowej, takich jak sklep Automatyka-sklep.eu. Dostępny jest tu także jeden z popularniejszych i najczęściej polecanych przewodów tj. przewód sterowniczy Olflex classic 100

Inne typy przewodów i kabli stosowanych w automatyce

Przewody sterownicze to jeden z typów przewodów i kabli stosowanych w tej gałęzi przemysłu. Na uwagę zasługują też takie przewody jak: serwoprzewody, przewody do transmisji danych, przewody do zasilania silników za pomocą falownika, światłowody czy przewody miedziane do sieci komputerowych LAN.

Na szczególną uwagę zasługują światłowody, w których przesyłana jest informacja, a jej nośnikiem jest fala świetlna. Zaletami światłowodów jest duża przepustowość pojedynczego włókna, mała tłumienność sygnału, mała masa, brak jakiegokolwiek wpływu na środowisko, żywotność, przesyłanie danych na dalekie odległości.

Ale nie tylko sam przewód ma znaczenie w danym procesie automatyzacyjnym, a nawet jego kolor i umieszczone na nim oznaczenia. Różne kolory mają za zadanie rozróżnić dany przewód, ale też od razu widzimy jaką funkcję będzie on spełniał. Jeśli więc idzie o kolorystykę to:

– dla prądu stałego- przewód czerwony posiada potencjał dodatni, zaś przewód czarny lub niebieski ma potencjał ujemny,

– dla prądu przemiennego- kolory brązowy, czarny, biały, szary, czerwony oznacza przewód fazowy, kolorystyka jest dowolna i dobierana przez producenta; kolor niebieski to przewód neutralny, a kolor żółto-zielony to przewód ochronny, którego zadaniem jest ochrona przed porażeniem prądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj