Sprężarki są powszechnie wykorzystywane nie tylko w przemyśle, ale i w domu. Obecnie w sprzedaży wyróżnia się dwa podstawowe typy sprężarek: tłokowe oraz śrubowe. Czym różnią się między sobą?

Sprężarka tłokowa

Sprężarka tłokowa wybierana jest głównie przez osoby potrzebujące takiego sprzętu na użytek domowy oraz przez właścicieli niewielkich warsztatów. Sprężarki tego typu są względnie tanie i łatwe w obsłudze, przeszkadzać może jednak to, jak głośne są podczas pracy – niektóre nowoczesne modele są specjalnie wyciszane, ale i tak wytwarzają więcej hałasu niż sprężarki śrubowe. Wadą są także rozmiary – sprężarka tłokowa zwykle jest duża i mało poręczna, dlatego najczęściej służy jako urządzenie stacjonarne.

Najpowszechniejsze są sprężarki tłokowe olejowe. Dzięki obecności oleju ścianki tłoka i cylindra wolniej się zużywają, to rozwiązanie skutkuje jednak tym, że w wyprodukowanym sprężonym powietrzu znajdują się zanieczyszczenia. Nie zawsze jest to poważnym problemem, jednak tam, gdzie niezbędna jest wysoka jakość sprężonego powietrza, potrzebne będą sprężarki bezolejowe lub dodatkowe systemy oczyszczające powietrze z drobinek oleju.

Sprężarka śrubowa

W przemyśle oraz do pracy ciągłej polecane są sprężarki śrubowe. Produkują one powietrze wysokiej jakości, do tego są bardzo ciche, co jest ogromną zaletą, jeśli takie urządzenie musi pracować w trybie ciągłym. Sprężarki śrubowe wysokiej klasy dobrze znoszą nawet bardzo intensywną eksploatację, choć oczywiście takie urządzenia są drogie, opłacalne w zakupie tylko wtedy, gdy w pełni wykorzystuje się ich możliwości.

Sprężarki śrubowe, tak samo jak tłokowe, występują w wersji olejowej i bezolejowej. Olejowa jest bardziej wytrzymała i wymaga rzadszej konserwacji, jednak nie wytwarza tak czystego powietrza co sprężarka bezolejowa – model należy więc wybrać w zależności od tego, czy podczas wykonywanej pracy dopuszczalna jest obecność częściowo zanieczyszczonego powietrza.

Cena sprężarki śrubowej zwykle jest wyższa niż tłokowej, lecz biorąc pod uwagę właściwości tego sprzętu oraz jego dłuższą żywotność, jest to uzasadniony wydatek. Godne uwagi są nowoczesne, energooszczędne sprężarki, na przykład firmy Aerzen – kosztują więcej, ale są dużo tańsze w eksploatacji, co pomaga zaoszczędzić na wydatkach związanych z pracą albo produkcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj