Rozdzielnice budowlane to urządzenia, które umożliwiają podłączenie pod źródło prądu wszelkiego rodzaju i narzędzia budowlane czy używane w garażach zarówno profesjonalnych czy domowych. Rozdzielnice budowlane sprawdzą się również na działce aby uzyskać dostęp do energii elektrycznej dla typowych urządzeń z wtyczką 230V.

Rozdzielnice ze stojakiem

Rozdzielnie budowlane sprawdzą się tam gdzie źródło pradu potrzebne jest na chwile – na przykład na festynach, festiwalach muzycznych czy na placu budowy czy targowiskach. Często sprzedawane są one wówczas ze stojakiem, dzięki czemu nie musimy szukać miejsca, by taką rozdzielnie przymocować. Takie stojaki mogą być lekkie, kompaktowe i składne bądź toporne i mające możliwość przytwierdzenia do podłoża – co przydatne jest zwłaszcza na dużych placach budowy.

Rozdzielnica elektryczna – odporna na warunki atmosferyczne? Nie zawsze

Rozdzielnia budowlana to skrzynka o różnym stopniu ochrony (IP) w zależności od miejsca, w którym będzie ona używana. Te erbetki budowlano-garażowe o stopniu ochrony mniejszym niż IP65 sprawdzą się w środku budynku, a te których IP jest równe 65 albo większe przeznaczone są do stosowania na zewnątrz. Są one odporne na działanie negatywnych skutków warunków atmosfetycznych.

Z czego składa się rozdzielnica budowlana?

Rozdzielnia to taka składana skrzynka z okablowanymi odpowiednio gniazdami np. 230V, 32A 5P, 16A 5P. Posiadają one specjalne miejsce na aparaturę modułową w zależnosci od naszego zapotrzebowania. W sklepach sprzedających aparaturę modułową np. Doktorwolt zazwyczaj można znaleźć gotowe rozwiązania. W rozdzielni przeważnie znajdziemy bezpieczniki nadprądowe, wyłączniki różnicowoprądowe, liczniki energii. Oprócz gniazd w rozdzielni możemy też znaleźć wyłączniki krzywkowe typu 0-1 czy L-O-P. Można też zlecić wykonanie rozdzielni budowlanej w zależności od naszych potrzeb firmie, która się tym specjalizuje.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu rozdzielni?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na posiadane przez rozdzielnie certyfikaty. Powinna ona posiadać przynajmniej certyfikat zgodności z normami europejskimi oraz certyfikaty na poszczególne elementy zabezpieczenia. Jeżeli nam zależy na szczelności rozdzielnicy budowlanej, gdyż chcemy z niej korzystać na zewnątrz, należy sprawdzić czy erbetka, która się nam spodobała posiada odpowiednie IP. Pamiętać też należy, że najtańsze rozwiązania, niekoniecznie przekładają się na solidność i jakość wykonania. Zabezpieczenia mogą nie działać poprawnie, a szczelność samej rozdzielni może być przekłamana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj