Uszczelnienia techniczne są niezastąpionym elementem wszędzie tam, gdzie trzeba połączyć dwa elementy konkretnego produktu, tak aby wszystko prawidłowo i dobrze pracowało. Tak naprawdę, gdyby nie uszczelnienia techniczne, ciężko byłoby nam w inny sposób połączyć wiele materiałów bez tego typu łącznika. Dodatkowo dzięki takiemu połączeniu danych elementów, mamy możliwość rozłożenia produktu na części, gdyż nie są one ze sobą trwale złączone. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego uszczelnienia technicznego dla danego produktu nie jest prostą sprawą. Przy wyborze musimy brać pod uwagę wiele aspektów, związanych zarówno z samym uszczelnieniem, jak i naszymi potrzebami. Jak się do tego zabrać? Poniżej postaramy się przybliżyć ten temat.

Uszczelki techniczne najwyższej jakości – dlaczego to takie ważne?

Jak już wspomnieliśmy, uszczelnienia techniczne są niezwykle ważnym elementem dla wielu produktów czy maszyn. Wiele osób nie przywiązuje zbyt dużej uwagi do uszczelek, które mają zamiar stosować do swoich wyrobów, maszyn itp. Jest to ogromny błąd! Dlaczego? Otóż dobrze dobrane uszczelnienia minimalizują ryzyko awarii produktu oraz zwiększają jego trwałość. Awarie bardzo często spowodowane są właśnie przez źle dobrane uszczelki.

Kolejną sprawą jest możliwość rozłożenia na części danego urządzenia, produktu czy maszyny, gdyż dzięki uszczelkom wszelkie elementy nie są połączone ze sobą na stałe. Jest to ogromną zaletą, ponieważ wiele maszyn oraz urządzeń wyposażonych jest w elementy, które po długim czasie użytku po prostu się zużywają i musimy je wymienić. Dzięki temu, że uszczelnienia techniczne pozwalają na zdemontowanie całej konstrukcji, możemy na bieżąco niwelować braki czy uszkodzenia w swoich produktach.

Uszczelnienia powinny być wybierane zgodnie z potrzebami danego produktu, przy uwzględnieniu specyfikacji danego rodzaju uszczelek. Dobór odpowiedniego uszczelnienia nie jest prostym zadaniem. Różne rodzaje przemysłu, różne przedsiębiorstwa oraz maszyny będą potrzebować produktów uszczelniających dostosowanych pod swoje konkretne potrzeby – z reguły nie może być to jeden i ten sam produkt. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie, doświadczenie i wiedza w tym temacie.

Rodzaje uszczelnień technicznych – oringi, simmeringi, taśmy prowadzące, pierścienie

Uszczelnienia techniczne to bardzo szeroka gama produktów, wykonanych z różnych materiałów i do stosowania w różnych sytuacjach. Dlatego tak ważne jest przywiązanie uwagi do wyboru uszczelnień, gdyż nie każdy rodzaj będzie pasował do naszego produktu.

Najczęściej wybieranym rodzajem uszczelnień są oringi. Jest to uszczelnienie pierścieniowe statyczne, stosowane wszędzie tam, gdzie dwa elementy mają za zadanie docisnąć o-ring.

Uszczelnienia techniczne to również simmeringi, które także zaliczamy do uszczelnień pierścieniowych, lecz w tym przypadku uszczelek dynamicznych. Tego typu produkty uszczelniające stosujemy przy elementach obrotowych.

Inne uszczelnienia techniczne to taśmy prowadzące, znajdujące zastosowanie np. przy siłownikach hydraulicznych.

Oringi, simmeringi czy taśmy prowadzące to uszczelnienia, które, dobrze dobrane, zapewnią bezawaryjność sprzętu. Niedopilnowanie tego tematu w konsekwencji może skończyć się ewentualnymi uszkodzeniami, przestojami maszyn, a w rezultacie stratami finansowymi.

Jaki materiał do uszczelnień technicznych?

Szeroki wybór materiałów używanych do produkcji uszczelnień pozwala na dostosowanie uszczelki do potrzeb naszego produktu. Uszczelnienia techniczne to produkty o różnych właściwościach. Każda maszyna, produkt czy wyrób potrzebuje innego uszczelnienia, które będzie dobrane do niego indywidualnie i przy uwzględnieniu każdego, nawet najmniejszego aspektu. O-ring będzie dobrym rozwiązaniem w jednej branży, a simmering w innej. Czasami nawet podobne do siebie maszyny powinny mieć inne uszczelnienia.

Bardzo istotną kwestią jest też twardość gumowych uszczelek. W zależności od różnych czynników powinniśmy wybrać takie produkty uszczelniające, które jednocześnie zapewnią amortyzację, a same nie stracą na trwałości.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj