Wagi sklepowe są niezbędnym elementem wyposażenia większości sklepów spożywczych i warzywnych. Często spotyka się je również w magazynach oraz w branży farmaceutycznej. Odpowiedni dobór wagi jest kluczowy do sprawnej obsługi klientów.

Rodzaje wag sklepowych

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów wag sklepowych. Wybór konkretnego typu powinien zależeć od tego, jakie produkty sprzedajemy. Zupełnie inny rodzaj wagi będzie potrzebny w sklepie z materiałami metalowymi niż w sklepie warzywnym. Trzy podstawowe typy wag dostępne na rynku to:

  • wagi proste (kontrolne),
  • wagi kalkulacyjne,
  • wagi etykietujące.

Poza tym do użytku w niektórych typach sklepów mogą przydać się wagi precyzyjne czy wagi liczące. Zostaną one omówione w skrócie na samym końcu artykułu.

Wagi proste (kontrolne)

Jest to podstawowy model wag sklepowych w ofercie każdego z producentów. Służą one do sprawdzania masy towarów. Wagi sklepowe tego typu stosuje się w małych punktach handlowych, ale także w lokalach gastronomicznych czy w zakładach przemysłowych. Akumulatorowe zasilanie pozwala na pracę przy zaniku napięcia. Daje również możliwość swobodnego przenoszenia urządzenia bez konieczności szukania za każdym razem gniazda i podłączania zasilania. Zasilanie bateryjne to pozwala też na korzystanie z urządzenia w miejscach, w których sprzedawca nie ma dostępu do energii elektrycznej. Takimi miejscami bez wątpienia są bazary, giełdy i targowiska, na których sprzedaż bez wag byłaby praktycznie niemożliwa.

Dzięki prostej konstrukcji urządzenia te są dodatkowo odporne na trudne warunki atmosferyczne jak np. praca w ujemnych temperaturach. Należy jednak zwrócić uwagę, jaką temperaturę pracy deklaruje producent.
Do wad wag prostych bez wątpienia należy fakt, że podają jedynie masę produktu. Nie jesteśmy w stanie wprowadzić do wagi żadnych dodatkowych parametrów jak np. cena za jednostkę, która pozwoliłaby obliczyć należność i wygenerować etykietę. Wagi tego typu nie posiadają również możliwości podłączenia do innych urządzeń elektronicznych jak: komputer, smartfon czy kasa fiskalna.

Ograniczenie funkcji jest jednak w tym przypadku celowe. Wagi kontrolne są najtańszym w ofertach producentów. W wielu przypadkach jak np. w samoobsługowych stanowiskach do sprawdzenia wagi produktu w supermarketach nie potrzebujemy rozbudowanych funkcji, za które trzeba dopłacić.

Wagi kalkulacyjne

Tego typu wagi są to rozbudowane wagi proste. Pozwalają one wprowadzić do urządzenia jednostkowe ceny towarów. Dzięki temu podczas ważenia sprzedawca lub klient po wybraniu kodu towaru może sprawdzić należność za wybrany produkt. Ważony produkt nie musi jednak znajdować się w pamięci urządzenia. Cenę jednostkową można wprowadzać ręcznie przy użyciu klawiatury znajdującej się na urządzeniu.

Wagi kalkulacyjne sprawdzą się w małych sklepach spożywczych do ważenia warzyw, owoców, ciastek czy mięsa. Tak sam jak wagi proste, często posiadają one zasilanie akumulatorowe, co sprawia, że można stosować je na bazarach czy targowiskach. Znacząco usprawnia to proces sprzedaży.
Należność za towar należy wprowadzić na kasę fiskalną w celu wydruku paragonu. Proces ten jest jednak znacznie uproszczony, ponieważ nie musimy już wykonywać na kasie obliczeń. Nowoczesne urządzenia pozwalają na połączenie wagi z kasą fiskalną czy komputerem. Dzięki temu dane zostaną od razu po zważeniu przesłane do urządzenia drukującego paragon.

Wagi etykietujące

Ostatnim najczęściej spotykanym typem wag sklepowych są wagi etykietujące. Posiadają one te same funkcje co wagi kontrolne, ale dodatkowo mają możliwość wydruku etykiety. Zawarte na nich będą kody kreskowe, do zeskanowania na kasie. Znacząco przyspiesza to proces sprzedaży. Klient sam może nałożyć towar i go zważyć, a sprzedawca nie musi wprowadzać informacji o każdym towarze z osobna, a jedynie zeskanować kod. Ne etykietach zawarte są takie informacje jak:

  • nazwa produktu,
  • cena jednostkowa,
  • waga,
  • należność,
  • kod do zeskanowania na kasie.

Istnieją również rozbudowane wagi etykietujące, które będą przydatne w chwili gdy sprzedawca chce wcześniej przygotować zważony towar do sprzedaży. Mogą one posiadać dodatkowo takie informacje jak:

  • nazwę/logo producenta,
  • datę produkcji/pakowania,
  • datę przydatności do spożycia,
  • skład produktu,
  • miejsce pochodzenia.

Dane te należy wcześniej wprowadzić do wagi przy użyciu komputera.
Wagi etykietujące mogą oczywiście również być podłączone do komputera. Dzięki temu dane mogą znaleźć się bezpośrednio w programie kasowym.

Wagi precyzyjne

Są to wagi o bardzo wysokiej dokładności. Posiadają one bardzo wysoką rozdzielczość. Rozdzielczość mówi o najmniejszej różnicy wskazania wagi, która może być przez nią wykryta. Tego typu urządzenia są przede wszystkim niezbędne w salonach jubilerskich oraz w aptekach.

Wagi liczące

Tego typu wagi w wyglądzie są bardzo podobne do wag prostych. Posiadają one jednak funkcję obliczenia sztuk towaru na podstawie wagi. W tym celu należy wcześniej wprowadzić do urządzenia parametry pojedynczej sztuki. Urządzenia tego typu sprawdzą się np. w sklepach z narzędziami jeśli klient chce kupić konkretną liczbę śrub, nakrętek czy gwoździ, ponieważ towary tego typu sprzedawane są głównie na wagę.

Zaawansowane wagi sklepowe

Powyższej opisane urządzenia pozwolą bez problemu dokonywać sprzedaży w większości sklepów. Poniżej opisane zostaną dodatkowe funkcje, jakie można znaleźć w wagach sklepowych, jak również inne od standardowych rozwiązania konstrukcyjne. Wszystkie opisane tutaj rozwiązania opierają się jednak o podstawowe typy wag.

Wagi multimedialne są to urządzenia, które dodatkowo posiadają specjalny wyświetlacz. Ułatwia on obsługę urządzenia, jak również pozwala wyświetlać na nim dodatkowe informacje.

Wagi wbudowane w boksy kasowe są wbudowane w blat stanowiska sprzedawcy. Powoduje to porządek oraz oszczędność miejsca przy kasie. Waga jest w większości przypadków połączona z kasą, dzięki czemu waga i należność jest od razu doliczana do paragonu po wprowadzeniu kodu towaru. Znacząco usprawnia to czas kasowania produktów oraz wygodę sprzedawcy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Mico.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj