Wysoka konkurencyjność oraz coraz większe wymagania rynkowe sprawiają, że zakłady przemysłowe poszukują wciąż nowych rozwiązań usprawniających proces produkcyjny. Ważnym punktem tych działań jest rozwijanie całego parku maszynowego, w tym także sprężarkowni. Jakie są zalety własnej sprężarkowni w zakładzie i czy warto ponieść ten wydatek?
Wysoka wydajność produkcyjna dzięki sprężarkowni
Według ogólnych szacunków sprężone powietrze tuż po energii elektrycznej należy do najczęściej wykorzystywanych mediów w zakładach przemysłowych. Za jego generowanie odpowiadają specjalistyczne kompresory znajdujące się w sprężarkowniach. Mając na uwadze, jak duże jest aktualnie zapotrzebowanie na ten gaz, wielu właścicieli decyduje się na zakup własnych urządzeń do jego produkcji. Co prawda nie jest to najtańsze rozwiązanie, lecz późniejsze zalety mogą znacznie przewyższyć poniesione koszty. Należy bowiem pamiętać, że współcześnie realizowanie efektywnych procesów przemysłowych zaczyna już praktycznie wymagać, aby na zakładzie znajdowała się wysokiej klasy sprężarkownia. Tylko wówczas będzie bowiem możliwe utrzymanie odpowiedniego poziomu wydajności. Oczywiście ważnym elementem takiego działania jest zakup odpowiednich urządzeń. W sprężarkowniach zakładowych sprawdzają się w praktyce zarówno sprężarki śrubowe, jak i odmiany bezolejowe. Oba rodzaje można bowiem stosunkowo łatwo podpiąć pod istniejącą sieć sprężonego powietrza. Dodatkowo posiadają one też pewne zabezpieczenia znacząco zwiększające bezpieczeństwo maszyn i ludzi w czasie prowadzonych prac.
Optymalizacja kosztów dzięki sprężarkowni
Pisząc o zaletach posiadania własnej sprężarkowni na zakładzie, nie sposób nie wspomnieć także o szansie na optymalizację kosztów z tym związanych. Dzięki temu bowiem, że kompresor będzie dokładnie dostosowany do potrzeb występujących na danym zakładzie, będzie możliwe zminimalizowanie ryzyka zbyt wysokiego poboru mocy, które mogłoby się pojawić w trakcie użytkowania przypadkowej sprężarki. Dodatkowo warto też pamiętać, że własny kompresor pozwala znacznie szybciej i taniej przeprowadzać czynności serwisowe. Nie sposób bowiem nie zauważyć prostej zależności, że im lepiej znane jest dane urządzenie, tym krótsze są ewentualne przestoje wynikające z prowadzonych serwisów technicznych.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki widać wyraźnie, że własne kompresory znacznie się opłacają. Najczęściej na zakładach wybierane są turbosprężarki, czyli po prostu bezolejowe sprężarki odśrodkowe. Pozwalają one uzyskać dużą moc, co daje możliwość zapewnienia optymalnych warunków produkcyjnych. Jeśli więc zależy nam na prowadzeniu jak najbardziej efektywnych przemysłowych działań, to takie rozwiązanie będzie idealne. Potwierdza to zresztą też praktyka, ponieważ zakłady produkcyjne o największym potencjale już od lat stale inwestują i rozwijają własne sprężarkownie.