Kto ma samochód, ten wie, że koszty jego użytkowania to nie tylko ubezpieczenie, paliwo, parkowanie i ewentualne mandaty. Okresowa wymiana części samochodowych na nowe jest kluczowa dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Sprawdzamy, gdzie kupić auto części i czy internet, to dobre rozwiązanie.
Części samochodowe z internetu – czy to bezpieczne?
Auto części kupuje się w internecie tak samo, jak każdą inną rzecz. Zakupy online są bardzo rozpowszechnione i bezpieczne. Warunkiem jest korzystanie ze sprawdzonych sklepów lub portali aukcyjnych. Nie poleca się kupowania części samochodowych na portalach azjatyckich. Co prawda cena będzie niska, ale czas dostawy znacznie wydłużony w stosunku do tego, czego możemy oczekiwać od polskich sprzedawców. Także jakość części sprowadzanych z Chin może pozostawiać wiele do życzenia.
Natomiast zakupy na sprawdzonych portalach nie niosą ze sobą żadnego ryzyka. Przykładem niech będzie kupno auto części na platformie Allegro. Intuicyjne i bardzo rozbudowane filtry pozwalają na spersonalizowanie oferty zaledwie w kilka minut. Można określić model i markę pojazdu, rodzaj części, zakres cenowy itp. Plusem są atrakcyjne w stosunku do sklepowych ceny i krótki czas dostawy.
Kiedy kupić auto części w internecie?
Wtedy, kiedy są potrzebne, albo jeśli spodziewamy się, że będą potrzebne w niedługim czasie. Doświadczeni kierowcy potrafią określić, jak często wymieniają klocki hamulcowe, elementy zawieszenia bądź układu kierownicy.
Zakupy w internecie można zrobić o dowolnej porze dnia i nocy. Zdecydowana większość sklepów umożliwia składanie zamówień non stop, także w dni wolne od pracy i święta. Trzeba tylko mieć na uwadze, że czas oczekiwania na przesyłkę może się wydłużyć. Jeśli zrobimy zamówienie w sobotę po południu, to nie ma co liczyć na to, że przesyłka dotrze w poniedziałek. Natomiast jeśli zamówimy auto części w poniedziałek, to mogą być u klienta nawet we wtorek.
Kupno auto części w internecie to często jedyna opcja w przypadku starych lub mało popularnych modeli aut.
Inne źródła części samochodowych
Chociaż zakupy w internecie są najwygodniejsze i relatywnie najtańsze, warto wiedzieć, że są też inne miejsca, w których można zaopatrzyć się w auto części. Niektóre są godne polecenia, inne niekoniecznie.
Salony firmowe i autoryzowane serwisy
Jeśli zależy nam na oryginalnych częściach do samochodu, musimy kupić je od producenta auta. Kupowanie części w serwisie lub salonie ma swoje plusy. Dostajemy część dokładnie dopasowaną do modelu auta, nie obniżamy jego wartości (ważne, w przypadku nowych samochodów, które planuje się wystawić na sprzedaż maksymalnie kilka lat po zakupie), możemy liczyć na fachowe doradztwo. Minusem może być wysoka cena takich części. Tu każdy musi sobie sam skalkulować, czy inwestowanie w oryginalne części zamienne faktycznie jest opłacalne.
Sklepy stacjonarne
Kupowanie w sklepach stacjonarnych jest wygodne i szybkie, ale tylko pod warunkiem, że poszukiwana część zamienna jest aktualnie dostępna. Jeśli nie, sklep musi ją zamówić w hurtowni lub u producenta. Czas realizacji takiego zamówienia bywa różny, od kilku dni do kilku tygodni.
Plusem robienia zakupów w sklepach stacjonarnych jest możliwość osobistego obejrzenia części zamiennych i przekonania się naocznie o ich jakości, o ile oczywiście znamy się na tym bodaj odrobinę. Można też liczyć na podpowiedź od sprzedawców, którzy na ogół wiedzą, które auto części cieszą się większym zaufaniem i dlaczego. Minusem kupowania w takich sklepach jest też cena, przeważnie znacznie wyższa niż w sklepach internetowych. Taki koszt warto ponieść jedynie wówczas, gdy część jest potrzebna natychmiast. W innym przypadku lepiej poczekać kilka dni i zaoszczędzić okrągłą sumkę.
Części od mechanika
Mechanicy prowadzący warsztaty także mają części zamienne na sprzedaż. Nie zawsze w oryginalnym opakowaniu, ale zawsze „wysokiej jakości”. Jeśli mamy zaufanego mechanika, oczywiście możemy potrzebną część od niego kupić. Jeśli mechanik jest przypadkowy, nie ma żadnej gwarancji, że nie próbuje nam sprzedać taniej i wątpliwej jakości części w cenie drogiej i dobrej. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie rozróżnić dobrego zamiennika od złego, nie powinny podejmować takiego ryzyka.
Części ze szrotów
Chyba każdy kierowca wie, co to jest szrot. Używane części zamienne nie są rozwiązaniem godnym polecenia. Przede wszystkim dlatego, że są używane, a więc mniej bezpieczne, ich żywotność będzie krótsza, gwarancja bezawaryjnej jazdy właściwie żadna. Używane auto części to rozwiązanie ostateczne i powinno być traktowane jako tymczasowe. Na pewno nie dotyczy części kluczowych dla bezpieczeństwa, np. tych związanych z układem hamulcowym. Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać.