światła mijania

Obecnie kierowcy są zobowiązani do ciągłego używania świateł. Istnieje obowiązek oświetlania drogi nawet w ciągu dnia. Służą do tego światła mijania, choć to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Co warto wiedzieć o tych światłach i obowiązku ich użytkowania?

Światła niezbędne w dzień i w nocy

Dla każdego kierowcy oczywiste jest używanie świateł nocą. Widoczność jest wtedy niewielka, zatem dodatkowe oświetlenie drogi okazuje się niezbędne. Jednak przepisy jasno określają, że światła muszą być używane również w dzień. Nawet kiedy jest jasno, trzeba oświetlać drogę. Prawo to zostało wprowadzone stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Wtedy było to niestandardowe rozwiązanie, stosowane w nielicznych krajach. Jednak okazało się, że oświetlanie drogi również w dzień znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Dlatego dzisiaj oświetlanie drogi w dzień jest obowiązkowe w zdecydowanej większości krajów europejskich i nie tylko. Oznacza to, że kiedy któreś ze świateł przestanie działać, trzeba je jak najszybciej wymienić, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko otrzymania mandatu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po jakościowe światła mijania, dostępne między innymi w tym sklepie internetowym – https://www.ucando.pl/k/swiatla-mijania-i-swiatla-drogowe/U170101.

Nawykiem większości kierowców jest włączanie świateł mijania przed rozpoczęciem jazdy. Jak się jednak okazuje, mogą oni korzystać również z innych świateł. Mowa tutaj o światłach do jazdy dziennej. Ich moc jest słabsza niż świateł mijania. Ponadto, nie we wszystkich pojazdach są obecne. Światła do jazdy dziennej świecą słabiej niż światła mijania, przez co w mniejszym stopniu oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Jednocześnie nie są w stanie dostatecznie oświetlić drogi, gdy jest ciemno lub jakieś inne czynniki osłabiają widoczność. Z tego powodu światła do jazdy dziennej mogą zastępować światła mijania tylko wtedy, gdy widoczność jest dobra i jest jasno. W przeciwnym wypadku trzeba korzystać ze świateł mijania, bądź alternatywnie, ze świateł drogowych. Czym są światła drogowe? Tą kwestią zajmujemy się w dalszej części tekstu.

Czym są światła drogowe?

Światła drogowe, często nazywane również światłami długimi, cechują się większą mocą niż światła mijania. Z tego względu nie można korzystać z nich przez całą dobę, w każdych warunkach, ponieważ zbyt mocno oślepiają kierowców. Widząc nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców, należy wyłączyć światła drogowe, przełączając się na światła mijania. Co więcej, ze świateł drogowych można korzystać tylko wtedy, gdy widoczność jest mocno ograniczona. Są one przeznaczone przede wszystkim do oświetlania drogi nocą, gdy przy jezdni nie ma żadnych świecących latarni.

Chcąc mieć poczucie bezpieczeństwa w czasie jazdy, trzeba korzystać z pełni sprawnych, niezawodnych świateł. Jednak aby tak było, należy wybrać odpowiednie reflektory i pozostałe elementy systemu oświetleniowego. Zaleca się, aby nie oszczędzać na tego typu elementach, korzystając tylko z najlepszych części, od uznanych producentów. Jakościowe światła wszelkiego rodzaju posiada w ofercie sklep internetowy Ucando.pl. Jest to sprzedawca z dużym doświadczeniem, o ugruntowanej pozycji na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj