Latanie dronem to coraz popularniejsza forma rozrywki i pasji, która pozwala na tworzenie niesamowitych zdjęć i filmów z lotu ptaka. Chcesz latać dronem? Musisz wiedzieć z czym wiąże się użytkowanie bezzałogowego statku powietrznego. W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze informacje na temat latania dronem w Polsce i w Unii Europejskiej.

Jakim dronem można latać bez pozwolenia?

Prawo dokładnie reguluje jak należy użytkować drona, a każdy jego użytkownik musi zapoznać się z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa. Dobra wiadomość jest taka, że nie każdy dron wymaga rejestracji i licencji. Chcąc latać dronem o masie do 250 gramów, który nie ma kamery lub innego rejestratora danych, możesz to robić bez żadnych formalności. Taki dron jest traktowany jako zabawka i nie podlega przepisom dotyczącym lotów dronem. Nie zwalnia nas to jednak z przestrzegania zasad bezpieczeństwa i prawa do prywatności innych osób. Co ciekawe profesjonalne drony typu DJI Mini 3 Pro, czy DJI Mini 3 imponują swoimi możliwościami, a jednocześnie zachowują rekordowo niską wagę.

Co innego, jeśli posiadasz drona o masie powyżej 250 g lub o masie mniejszej niż 250 g, ale z kamerą lub innym rejestratorem danych. Wówczas musisz go zarejestrować i uzyskać licencję na latanie. W tym celu należy przejść przez kilka kroków, które opiszemy poniżej.

W jakich miejscach latanie dronem jest zabronione?

Latanie dronem jest dozwolone w większości miejsc, pod warunkiem, że nie naruszamy przestrzeni powietrznej innych użytkowników i nie stwarzamy zagrożenia dla ludzi i mienia. Jednak istnieją pewne obszary, w których latanie dronem jest całkowicie zabronione lub wymaga specjalnego pozwolenia. Należą do m.in.:

– strefy kontrolowane, obszary wokół lotnisk cywilnych i wojskowych;
– strefy zakazu lotów, czyli obszary chronione ze względów bezpieczeństwa państwa lub ochrony porządku publicznego;
– strefy ograniczenia lotów, czyli obszary ograniczone ze względów bezpieczeństwa lub ochrony środowiska;
– strefy niebezpieczne, czyli obszary, w których mogą występować zagrożenia dla lotnictwa;
– strefy aktywności intensywnej, czyli obszary, w których mogą odbywać się inne rodzaje lotów, np. szybowcowe, balonowe czy spadochronowe;
– obszary chronione przyrodniczo, np. parki narodowe, rezerwaty przyrody.

Jakie certyfikaty należy posiadać, aby latać dronem?

Wszystko zależy od tego, jakim dronem chcesz latać i w jakich warunkach. Istnieją trzy kategorie lotów dronami: otwarta, szczególna i certyfikowana. W kategorii otwartej można latać maszynami o masie do 25 kg, pod warunkiem, że nie stanowią zagrożenia dla ludzi i mienia. W kategorii otwartej wyróżnia się trzy podkategorie: A1, A2 i A3, które mają różne wymagania dotyczące certyfikatów i odległości od osób.

W A1 można latać dronami o masie do 900 g,
W A2 można latać dronami o masie od 900 g do 4 kg,
W A3 można latać dronami o masie do 25 kg.

Jak wygląda rejestracja i test przygotowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego?

Rejestracja operatora drona jest obowiązkowa dla wszystkich maszyn o masie powyżej 250 g lub wyposażonych w kamerę. Jest on darmowa i ważna przez 5 lat. Można jej dokonać na stronie ULC po podaniu swoich danych osobowych i kontaktowych oraz wygenerowaniu numeru identyfikacyjnego operatora.

Test przygotowany przez ULC jest wymagany dla uzyskania certyfikatu podstawowego A1/A3 lub uzupełniającego A2. Składa się z 40 pytań zamkniętych, jest bezpłatny i można go zdawać wielokrotnie.
Wagę dronów możemy sprawdzić na stronie sklepu wybierając daną serię np. DJI. Dzięki temu zyskamy pewność jakich formalności należy dopełnić.

Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących latania dronem może skutkować grzywną do 5000 zł. W przypadku poważnego naruszenia bezpieczeństwa lotów lub zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, może dojść do skierowania sprawy do sądu i orzeczenia kary pozbawienia wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj