Zarówno w domach jak i w budynkach użyteczności publicznej, dobrze przygotowany i zawsze sprawny system przeciwpożarowy to podstawa naszego bezpieczeństwa. Mechanizm sprawnego odprowadzania dymu i ciepła w razie pożaru jest jednym z jego kluczowych elementów. Jaki wpływ ma na niego instalacja okien oddymiających?

  1. Czym są okna oddymiające?
  2. Jakie znaczenie mają okna dla systemu oddymiania?
  3. Dlaczego nie wolno pomijać okien oddymiających w instalacjach przeciwpożarowych?

Czym są okna oddymiające?

Okna oddymiające stanowią alternatywę dla klasycznych klap oddymiających. Montuje się je w sytuacji, gdy nie możemy wykorzystać klap na połaci dachu. Posiadają one specjalne siłowniki i są sterowane za pomocą czujek, centralki oraz przycisków alarmowych rozlokowanych wewnątrz domu. Odpowiednie systemy odprowadzania dymu w budynku są niezbędne dla jego bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także pozwalają na uniknięcie niebezpieczeństwa wynikającego z nagromadzenia ciepła i dymu wewnątrz pomieszczeń. Wykorzystanie okien oddymiających w takim systemie pozwala skutecznie zniwelować oba problemy i usprawnić ochronę ppoż dla całego obiektu.

Jakie znaczenie mają okna dla systemu oddymiania?

Okna oddymiające pełnią kluczową rolę w systemie przeciwpożarowym. Ich zadaniem jest oddanie dymu i gorąca wynikłego w wyniku powstania pożaru na zewnątrz, co niesie ze sobą wiele pozytywnych następstw. Z jednej strony dzięki obniżonemu zadymieniu osoby przebywające na terenie, w którym pojawił się ogień, mają łatwiejszą, szybszą i bezpieczniejszą drogę ucieczki – ścieżki ewakuacyjne są bardziej drożne. Z drugiej strony wykorzystanie tego typu okien przyspiesza zlokalizowanie źródła pożaru, ułatwia pracę straży pożarnej oraz chroni elewację budynku zarówno przed naruszeniem konstrukcji ze względu na płomienie, jak i zalaniem przez ekipę ratunkową. Dodatkowo podobne systemy mogą na co dzień działać także jako standardowe okna połaciowe czy też dachowe.

Dlaczego nie wolno pomijać okien oddymiających w instalacjach przeciwpożarowych?

Wykorzystanie systemu oddymiania w oknach dachowych znacząco zwiększa poziom zabezpieczenia budynku. Systemy przeciwpożarowe wyposażone w grawitacyjny zestaw odprowadzania dymu są skuteczniejsze i bezpieczniejsze z punktu widzenia użytkowników. Pozwalają one również na zminimalizowanie strat związanych z pojawieniem się pożaru i ułatwiają sprawną ewakuację, co jest ich najistotniejszą funkcją. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://global-poz.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj