Drukarki laserowe słyną z szybkiej pracy, wydajności i bezproblemowej eksploatacji. Wszystkie te cechy wiążą się z zastosowaną w nich technologią. Wspomniane sprzęty do przenoszenia tekstu i obrazów na papier wykorzystują światło lasera. Dzięki temu zapewniają trwałe i precyzyjne wydruki. Jak działają drukarki laserowe i co trzeba wiedzieć o pasujących do nich wkładach?

Czym różni się toner od tuszu?

W urządzeniach wyposażonych w laser stosuje się toner, czyli proszek będący mieszanką cząstek barwiących i składników transportujących ładunki elektrostatyczne. Podczas druku zostaje on naniesiony na papier i utrwalony wysoką temperaturą. W drukarkach atramentowych wykorzystuje się z kolei płynny tusz. Składa się on z wody, kolorantu i kilkunastu innych składników, m.in. z polimerów i czynników nawilżających. Tusze Brother, HP, Canon i innych marek mogą różnić się zawartością konkretnych dodatków, w zależności od wyboru producenta.

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy atramentów – tusz pigmentowy i tusz barwnikowy. Pierwszy z nich zawiera drobne, stałe cząstki. Wydruki uzyskane z jego użyciem są odporne na pocieranie, zabrudzenia i działanie promieniowania UV. Tusze barwnikowe składają się z maleńkich kropelek. Zapewniają pierwszorzędną jakość wydruków, niestety wykazują niewielką odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Korzystasz z urządzeń Brother i szukasz pasujących do nich tanich atramentów? Chcesz zaoszczędzić na eksploatacji sprzętu, a zarazem używać wkładów bezpiecznych dla posiadanego urządzenia? Tusz do drukarki Brother zamówisz na stronie https://www.profibiuro.pl/brother-c-86_52.html. Dostępne są zarówno wkłady oryginalne, jak i alternatywne. W ofercie sklepu można znaleźć materiały eksploatacyjne do urządzeń różnych marek. Niezależnie od tego, czy potrzebne Ci są oryginalne tusze Brother, czy też interesuje Cię zamiennik tuszu Canon, wkłady do drukarki atramentowej warto kupić od cenionego sprzedawcy przez internet, oszczędzając na zakupach. Podobnie będzie w przypadku tonerów – sieci można liczyć na największy wybór wkładów oryginalnych i dobrych zamienników.

Drukarka laserowa przekształca dane w obrazy i korzysta z elektrostatyki

Zanim drukarka pobierze toner, musi przetworzyć zbiór informacji uzyskanych z komputera w bitmapowy obraz wydruku. Wykorzystuje do tego wbudowany interpreter języka opisu strony. Laser odwzorowuje obraz wydruku na naładowanym elektrostatycznie bębnie światłoczułym drukarki. Jego światło zostaje odbite przez wirujące lustro i spada na wspomniany komponent. Punktowo rozładowując ładunki na odpowiednich obszarach, laser tworzy utajony obraz wydruku na powierzchni bębna. Ten z kolei obraca się w pobliżu pojemnika z tonerem. Barwny proszek zostaje przyciągnięty w te miejsca, które zaznaczył uprzednio laser.

Przeniesienie obrazu na papier i utrwalenie nadruku

Pod obracającym się bębnem z naniesionym tonerem przesuwa się papier dostarczony przez rolki transportujące. Dzięki oddziaływaniom elektrostatycznym cząstki proszku zostają przenoszone na arkusz. Gdy na kartce znajdzie się już pierwszy z fragmentów obrazu, bęben jest rozładowywany i czyszczony z resztek tonera. Następnie ulega on ponownemu naładowaniu elektrostatycznemu, naświetleniu punktowemu laserem i znów przyciąga proszek. Toner z bębna trafia na papier, tworząc kolejną część drukowanej grafiki czy tekstu. Cały proces powtarza się, dopóki nie uzyska się całości obrazu. Później papier pokryty tonerem trafia do modułu, gdzie dochodzi do utrwalenia wydruku z użyciem rolek dociskowych i wysokiej temperatury. Zadrukowana kartka zostaje na koniec przetransportowana do podajnika, skąd można ją odebrać.

Działanie drukarki laserowej opiera się na wykorzystaniu elektrostatyki, światła lasera, siły nacisku i wysokiej temperatury. Pozwala na osiąganie precyzyjnych wydruków w krótkim czasie. W urządzeniach laserowych stosowane są tonery, czyli materiały eksploatacyjne wyróżniające się wydajnością i łatwe w wymianie. Choć atramenty takie jak tusz do drukarki Brother zapewniają wydruki o znakomitym wyglądzie, mogą zasychać, jeśli nie będzie się z nich regularnie korzystać. Drukarki laserowe nie wymagają od użytkownika częstego włączania ani czyszczenia, co jest zasługą zastosowanej w nich technologii. Jeżeli ceni się wygodę, stawia się na wydajność i szuka niezawodnego sprzętu, który sprawdzi się zarówno w wymagającym środowisku biurowym, jak i nada się do sporadycznego używania, warto zastanowić się nad zakupem urządzenia wyposażonego w laser. Tego typu sprzęty odpowiadają różnym potrzebom, stając się idealnym wyborem dla firm oraz użytkowników korzystających z drukarki w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj